No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Novoročný mix postrehov a zaujímavostí

8. januára 2021 | |  | 

Polícia aktuálne vyhlásila pátranie po dvoch mladíkoch, ktorí ušli z Reedukačného centra v Tornali! "Žiadame občanov, aby akékoľvek informácie o nezvestných chlapcoch oznámili na najbližšom útvare Policajného zboru, na linku tiesňového volania č. 158, alebo prostredníctvom správy na FB stránke polície Banskobystrického kraja," informuje polícia.
Nezvestný je 17-ročný Juraj Didi, trvale bytom Lehôtka pod Brehmi v okrese Žiar nad Hronom. Je 170 cm vysoký, štíhlej športovej postavy, má čierne krátke vlasy a hnedé oči. Spolu s ním ušiel aj 16-ročný Mikuláš Bártfay, trvale bytom Maťovské Vojkovce, okres Michalovce. Rovnako vysoký mladík je štíhlej športovej postavy, má čierne krátke vlasy a hnedé oči.

-Novým riaditeľom Obvodného oddelenia Policajného zboru v Rimavskej Seči sa stal Dušan Sarvaš, ktorý v PZ slúži 16 rokov. Rimava.sk o tom informovala krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová. Predchádzajúci šéf tohto obvodného oddelenia Igor Daňko skončil na tomto poste v decembri, odišiel do výsluhového dôchodku.

-O funkciu riaditeľky Materskej školy Klokočova v Hnúšti prejavili záujem dve uchádzačky. Sú nimi Eva Šafáriková a Miroslava Pevná. Šafáriková je od septembra poverená vedením tejto MŠ. Pevná, pôsobiaca na Gymnáziu M. Hrebendu v Hnúšti, sa vlani uchádzala aj o post šéfky ZŠ Klokočova v Hnúšti. Výberové konanie na obsadenie pozície riaditeľky MŠ Klokočova bolo vyhlásené druhýkrát. V predchádzajúcom prípade sa do neho prihlásila iba Eva Šafáriková, ale nezískala nadpolovičnú väčšinu hlasov v rade školy, ktorá je výberovou komisiou.

-Okresné riaditeľstvo PZ v Revúcej má nového šéfa. Novým okresným riaditeľom je Miroslav Bordáš, ktorý slúži v PZ 20 rokov. Pre Rimava.sk to uviedla krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová. Na poste revúckeho okresného riaditeľa skončil na konci decembra Andrej Prtko, ktorý odišiel do výsluhového dôchodku.

-Ľudovíta Radiča na pozícii kynológa Okresného riaditeľstva PZ v Rimavskej Sobote nahradil Jaroslav Coch.

Článok pokračuje pod reklamou-Dlhoročný regionálny hygienik Dušan Béreš odišiel do dôchodku. Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva Rimavská Sobota šéfoval takmer 30 rokov. Dôvodom jeho odchodu boli zákonom stanovené lehoty v štátnej službe. "Dňom 1. januára 2021 je poverená vykonávaním funkcie regionálnej hygieničky a generálnej tajomníčky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Rimavskej Sobote Tatiana Majanová do ukončenia výberového konania," informoval Rimava.sk Marek Eliáš z Odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva SR. Béreš koncom minulého roka čerpal dovolenku, no kvôli personálnym okolnostiam sa ešte zúčastnil zasadnutia krajského krízového štábu.

-V roku 2020 mala Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote 2 396 registrovaných čitateľov. Pre Rimava.sk to uviedla jej riaditeľka Rita Herczegová. Ako dodala, z toho bolo 1702 dospelých čitateľov a 694 detí. Riaditeľka ďalej informovala o tom, že najstaršia čitateľka sa narodila v roku 1929 a najmladšia v roku 2018.

-Najväčší záujem medzi čitateľmi rimavskosobotskej knižnice bol v minulom roku o knihu Nevieš dňa, nevieš hodiny, ktorej autorom je Dominik Dán. Vypožičaná bola 55-krát. Pre Rimava.sk to uviedla riaditeľka Knižnice Mateja Hrebendu Rita Herczegová. Druhým najpožičiavanejším titulom bol Nočný lov od Roberta Bryndzu. Čitatelia si túto knihu vypožičali 45-krát. Tretie miesto obsadila kniha Rodinné klbko, ktorú napísala Táňa Keleová-Vasilková. Vypožičaná bola 43-krát. Viazaný prísahou bol štvrtý najžiadanejší titul, čitatelia si knihu od Jany Pronskej vypožičali 38-krát. Herczegová uviedla, že fond Knižnice Mateja Hrebendu pozostával k poslednému dňu minulého roka z 84 735 knižničných jednotiek.

-Na Ulici SNP v Rimavskej Sobote sú dva pamätné kamene obetiam holokaustu. Venované sú Anne a Ferencovi, ktorí boli zavraždení v Oswienčime. Kamene sú osadené na mieste, kde v minulosti bol ich dom. "Nemajú hrob nikde, bo ich telá sa vo vražednej mašinérii holokaustu premenili v popol a dym," priblížila ich vnučka Anna Tömösváryová pri ich osadení koncom septembra. Ako uviedla, v ich viere a kultúre nie je prípustné dať dieťaťu meno žijúceho predka, to akoby ste mu vzali život. "Môj brat aj ja sme sa narodili tesne po vojne, keď už naši starí rodičia nežili. Preto sme mohli dostať ich mená a nesieme ich ďalej," podotkla. Pamätné kamene boli v uplynulých rokoch v rámci projektu Stolperstein osadené vo Fiľakove aj v Tornali, ešte za prítomnosti teraz už nebohého Dušana Rybára. Organizátori plánujú tento rok umiestnenie ešte ďalších kameňov v Tornali.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross