No active "ca-sidebar-197687" sidebar

O titul Strom roka 2023 bojujú dva stromy z nášho regiónu, hlasovanie končí o pár dní

Platan javorolistý v Jelšave. Foto: Martin Babarík

LIPOVEC/JELŠAVA – Nadácia Ekopolis, ktorá organizuje už 21. ročník tradičnej ankety Strom roka, spustila 1. júla hlasovanie o najkrajší strom na Slovensku. Opäť sa medzi 12-timi finalistami ankety nachádzajú aj stromy z nášho regiónu.

Okres Rimavská Sobota zastupuje Lipa malolistá z Lipovca. Ide o 220 rokov starý strom, ktorý sa nachádza v areáli obecného cintorína. Jej výška je 26 metrov a obvod 374 centimetrov.

Článok pokračuje pod reklamou


Dodnes nie je známe, kto tento strom vysadil, no pod jeho korunou je umiestnený hrob prvého učiteľa v Lipovci, Ondreja Čipku. Lipa je neporušená a bez ľudského zásahu. "Dodnes je dominantou cintorína a prináša pokoj do duše v každom ročnom období," opisuje strom nadácia Ekopolis.

Druhý strom, ktorý zastupuje náš región, pochádza z Jelšavy. Ide o 180-ročný Platan javorolistý a nachádza sa v hornej časti miestneho cintorína. Jeho výška je 23 metrov a obvod 425 centimetrov.

"Nemo stojí nad hrobom malého dievčatka – Pauline Greiner, ktoré si sníva svoj sen v nebi. Tento platan vysadil jej otec Ľudovít Greiner po jej smrti v roku 1839. Tento strom je tak nielen obrovský jeho veľkosťou, ale aj večnou spomienkou na milovanú dcéru," opísala nadácia smutnú históriu, ktorá je spätá so stromom.

Hlasovanie o strom roka trvá od 1. júla do 30. septembra. Svojho favorita si môžete vybrať na stránke nadácie Ekopolis alebo na Facebooku označením Páči sa mi to na konkrétnu fotku či formou SMS a to zaslaním správy vo formáte STROM*XX* (XX je číslo stromu v rozsahu 1-12) na číslo 7773.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross