No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Obciam chýbajú aktivační pracovníci, spôsobuje to problémy napríklad s kosením

RUMINCE/VEĽKÉ TERIAKOVCE – Nedostatok takzvaných aktivačných pracovníkov spôsobuje obciam problémy, napríklad pri zabezpečovaní kosenia verejných priestranstiev a ďalších verejnoprospešných prácach (VPP). Zhodli sa na tom okrem iných starostovia obcí Veľké Teriakovce a Rumince.

Určite to je problém. Nie sú otvorené žiadne projekty, žiadne výzvy. Minulý rok sme už vo februári mali vybraných ľudí na projekty a teraz ešte stále nie je nič,“ skonštatoval starosta Ruminiec Jozef Hibler. Pozastavenie týchto výziev zo strany štátu vníma ako negatívum. „Počul som, že niečo by malo byť spustené možno až v septembri a to je už naozaj pozde. Na zimu nepotrebujeme až toľko pracovníkov,“ dodal.

Čo sa týka koronakrízy, obec podľa jeho slov viac zasiahla jej prvá vlna v roku 2020, keď sa im znížili podielové dane. „Tento rok rok zatiaľ vychádzame. Pomáhame aj občanom, kupujeme rúška a rozdávame ich,“ konkretizoval Hibler.

Článok pokračuje pod reklamouPodobná situácia ohľadom aktivačných pracovníkov je aj vo Veľkých Teriakovciach. Starosta Kamil Kučera preto v skupine Obec Veľké Teriakovce na Facebooku poprosil občanov o pomoc pri kosení a čistení jarkov aj predomí pred obydliami.

Situácia ohľadom kosenia a údržby pomocou pracovníkov VPP je veľmi zlá. Obec nemá dostatok zamestnancov na túto prácu, a zároveň vplyvom zlého počasia nie sme schopní zabezpečiť kosenie v celom rozsahu,“ skonštatoval.

Situácia okolo pracovníkov na verejnoprospešné práce bola ale v regióne zložitá aj v uplynulých rokoch. Vtedy ju však spôsobilo zníženie nezamestnanosti a súvisiaci nedostatok vhodných nezamestnaných na tieto účely.

Ako napríklad informoval portál mynovohrad.sme.sk v agentúrnej správe TASR, vtedajšia starostka Rimavských Zalužian Janka Ďurišová aj sama priložila ruku k dielu a spolu s manželom chodila pred akciami kosiť priestranstvo v kultúrno-spoločenskom centre Lesík.

Foto: ilustračné, Pixabay.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross