No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Obciam pomôže každý cent, príspevky od vlády využijú hlavne na rekonštrukcie

Približne polovica obcí v Rimavskosobotskom okrese získala finančné príspevky od Vlády SR. Tá medzi takmer 50 samospráv prerozdelí viac ako milión eur. Finančný príspevok najčastejšie využijú na rekonštrukcie obecných či kultúrnych domov.Jednou z obcí, ktorej príspevok od vlády trocha odbremení rozpočet samosprávy sú Ožďany. Obec získala od štátu sumu 13 tis. eur, ktorú investuje do ďalšej rekonštrukcie kultúrneho domu. „Tieto financie budú určené na dokončenie rekonštrukcie strechy, kde už určité opravy prebehli,“ uviedol pre Rimava.sk starosta Oždian Adrián Barto, s tým, že zatekajúca strecha si už vyžadovala rekonštrukciu. Okrem toho sa podľa jeho slov pustili i do opravy podlahy.

Príspevok od štátu získala aj malá obec Zádor na juhu Rimavskosobotského okresu. Financie vo výške 10 tis. eur použijú na opravu obecného úradu. „V tak malej obci ako je naša, nás poteší každý cent,“ povedala pre Rimava.sk starostka Ildikó Kovács. Rovnako ako Ožďany aj oni od štátu žiadali financie na rekonštrukčné práce. „Ale sa nám to pred dvomi rokmi vrátilo, keďže sa zmenila vláda,“ poznamenala. Z aktuálneho príspevku by chceli opraviť približne 100-ročnú strechu obecného úradu.

Napriek tomu, že obec má len 135 obyvateľov a v rozpočte zaváži každý cent, sa podľa starostky žije dobre. „Pred 30-timi rokmi takmer všetci odchádzali do Rimavskej Soboty alebo iných miest za prácou. Teraz ľudia z obce už tak neodchádzajú,“ priblížila starostka s tým, že sa pomaly do Zádoru vracajú späť aj mladí ľudia s rodinami.

Financie vo forme regionálneho príspevku získali aj tri mestá okresu. Sumou 150-tisíc eur má byť podporená výstavba detského dopravného ihriska v Rimavskej Sobote (samospráva mala na tento účel navrhnuté financie v rozpočte, no začiatkom roka poslanci rozhodli o ich prerozdelení, pozn, red.). Takmer 200-tisíc má ostať v Hnúšti na rekonštrukciu tamojšej materskej školy a prístavbu estrádnej sály k budove mestského kultúrneho strediska. Viac ako 150-tisíc má byť investovaných zo štátu na opravu mestskej radnice, materskej školy a výmenu povrchu multifunkčného ihriska základnej školy v Tisovci.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross