No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vláda má z rezervy samosprávam rozdeliť milión eur a podporiť investora. Dopravné ihrisko v R. Sobote má zafinancovať štát

23. februára 2018 | | |  | 

Do okresu Rimavská Sobota mieri ďalšie výjazdové rokovanie vlády, zasadnúť má v pondelok na Mestskom úrade v Hnúšti. Týkať sa má akčného plánu, pripravovanej výstavby väznice na Sabovej, ale aj investičnej pomoci pre spoločnosť Kamenárstvo Ulický. Uvoľnené by mali byť aj prostriedky pre viac ako polovicu samospráv v okrese Rimavská Sobota z rezervy vlády SR. Okres by tak podľa návrhu mal vo forme regionálneho príspevku dostať o viac ako milión eur navyše. Medzi najvyššími príspevkami figurujú všetky tri mestá. Ako sa uvádza v návrhu, sumou 150-tisíc eur má byť podporená výstavba detského dopravného ihriska v okresnom meste (samospráva v R. Sobote mala na tento účel navrhnuté financie v rozpočte, no začiatkom roka poslanci rozhodli o ich prerozdelení, pozn, red.). Takmer 200-tisíc má po rokovaní vlády v Hnúšti ostať na rekonštrukciu tamojšej materskej školy a prístavbu estrádnej sály k budove mestského kultúrneho strediska. Viac ako 140-tisíc má byť investovaných zo štátu na opravu mestskej radnice, materskej školy a výmenu povrchu multifunkčného ihriska základnej školy v Tisovci. Ako pre Rimava.sk uviedol okresný šéf strany SMER-SD a zároveň poslanec rimavskosobotského mestského zastupiteľstva Ivan Hazucha, snažili sa financie navrhnúť a rozdeliť nielen pre veľké mestá, ale aj pre obce, kde majú starostovia viacero menších projektov. Podľa jeho slov však náš okres s viac ako stovkou obcí patrí medzi najväčšie, ale snažili sa vyhovieť aspoň polovici z nich. „Dopravné ihrisko v Rimavskej Sobote je navrhnuté a aj po konzultácii s primátorom, aby sme nerobili poza chrbát. Dúfajme, že to ihrisko bude,“ podotkol Hazucha.

Medzi podporenými obcami je Babinec, Bátka, Belín, Číž, Drňa, Hajnáčka, Hostice, Hostišovce, Hrachovo, Hrušovo, Jesenské, Klenovec, Kraskovo, Krokava, Orávka, * Ožďany, Rimavské Janovce, Tachty, Tomášovce či Zacharovce, Barca a Rakytník.

V jednom z bodov sa vláda zameria aj na akčný plán, prehľad jeho plnení a čerpania regionálnych príspevkov. „Zároveň obsahuje návrhy potrebných riešení pre urýchlenie realizácie Akčného plánu rozvoja okresu Rimavská Sobota,“ uvádza vláda v materiáloch k pondelkovému rokovaniu.

Vláda by mala schváliť aj návrh realizácie výstavby väzenského zariadenia na Sabovej formou verejno-súkromného partnerstva (PPP). Po rokovaní o tomto zámere príde do Rimavskej Soboty verejnosť poinformovať samotná ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Verejná diskusia začína o 18.00 hodine v Dome kultúry.

Pred avizovaným rokovaním vlády v regióne bol premiérovi vlády zaslaný aj otvorený list podpísaný desiatkami starostov ako aj primátorom Rimavskej Soboty k stavu a príprave výstavby rýchlostnej cesty R2 na území Banskobystrického samosprávneho kraja. „Na tomto zasadnutí bol prijatý Otvorený list adresovaný Vláde SR, v ktorom podpísaní starostovia vyjadrujú svoju nespokojnosť s plnením opatrení vyplývajúcich z uznesení vlády,“ uvádza sa v stanovisku. Podľa priloženého zoznamu Otvorený list podpísalo 75 zástupcov samospráv, niektorí list podpísali priamo na zasadnutí ZMOGaMu, u viacerých starostov dodatočne bola osobne list podpísať pracovníčka Mestského úradu.

V poradí 90-te rokovanie vlády sa v Hnúšti uskutoční v pondelok, 26. februára od 13:00, na Mestskom úrade. Po Revúcej ide o druhé výjazdové rokovanie v zaostalých regiónoch Slovenska.

Zdroj: Rimava.sk

* Posledná aktualizácia  6. marca.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross