No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ministerka spravodlivosti príde na verejnú diskusiu k výstavbe väznice na Sabovej

25. februára 2018 |  | 

V uplynulých mesiacoch sa na verejnosti čoraz viac skloňuje zámer vlády postaviť na Sabovej pri Rimavskej Sobote väznicu pre stovky odsúdených. Ide o nové zariadenie popri už existujúcom Otvorenom oddelení, ktoré tu funguje už roky. S novou väznicou sa má zvýšiť počet odsúdených, v minimálnom, strednom ale aj v maximálnom stupni stráženia. Zámer výstavby nového zariadenia prišla do Rimavskej Soboty na úrovni šéfov samospráv a médií odprezentovať začiatkom tohto roka ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Jej ďalšia návšteva bude však najbližšie zameraná na verejnosť. Pozvanie občianskeho združenia Naša Sobota ministerka prijala a o výstavbe väznice tak príde diskutovať spolu aj s generálnym riaditeľom ZVJS Milanom Ivanom. Verejná diskusia začína v divadelnej sále Domu kultúry v pondelok, 26. februára o 18.00 hodine.

Občania mesta tak budú mať možnosť vo verejnej diskusii opýtať sa na otázky týkajúce sa bezpečnosti alebo zamestnanosti po zriadení väznice pri Rimavskej Sobote. Témou určite budú aj platy budúcich zamestnancov, ich počty, či dopad prevádzky najmodernejšieho väzenského objektu na život v meste. Ako pre Rimava.sk uviedol jeden z organizátorov diskusie Radovan Ceglédy, k takejto diskusii ich motivovali otázky občanov, a to, že na ne podľa nich nedostávali fundované odpovede. „Ľudia sa pýtali na bezpečnosť, spôsob ochrany, ale aj na možnosti zamestnať sa či iné otázky týkajúce sa prevádzky väznice,“ poznamenal Ceglédy z oz Naša Sobota.

Projekt výstavby väznice má byť realizovaný prostredníctvom spolupráce verejného a súkromného sektora, cez PPP projekt. Investícia za približne 58 mil. eur má vytvoriť aj takmer 300 funkčných miest príslušníkov zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a 42 funkčných miest zamestnancov ZVJS. Ubytovacia kapacita ústavu je plánovaná na 832 miest výkonu trestu odňatia slobody mužov. Viac ako 150 mil. má štát minúť v rámci zvýšených výdavkov Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Občianske združenie Naša Sobota organizuje v uplynulej dobe viacero podobných akcií, kde majú možnosť zaujať svoje stanovisko občania mesta. Táto najbližšia má názov Buď v obraze, predošlé sa týkali výstavby rýchlostnej komunikácie a diaľnic v regióne, diskutovali tu aj niektorí kandidáti na šéfa Banskobystrického samosprávneho kraja.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross