V Rimavskej Sobote sa opäť verejne diskutovalo. Po besede s verejnými činiteľmi, sa v divadelnej sále Domu kultúry tentoraz stretli niektorí kandidáti na župana. Spomedzi siedmich kandidátov, ktorí zatiaľ potvrdili svoje ambície stať sa županom Banskobystrického samosprávneho kraja, prišli na verejnú diskusiu piati - Martin Juhaniak (prednosta Mestského úradu v Brezne), Igor Kašper (poslanec banskobystrického mestského parlamentu), Martin Klus (poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita a poslanec Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici), Stanislav Mičev (riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici) a Ivan Saktor (bývalý primátor Banskej Bystrice).
Pozvanie na besedu, ktorú organizovalo občianske združenie Naša Sobota z pracovných dôvodov ospravedlnil Ján Lunter (podnikateľ) a súčasný župan Marian Kotleba (predseda Ľudovej strany Naše Slovensko a poslanec NR SR) účasť na stretnutí odmietol. Diskusie sa nezúčastnil ani Milan Urbáni (predseda Strany moderného Slovenska).
V úvode diskusie moderátor večera Pavel Sibyla, ktorý je výkonným riaditeľom Nadácie Zastavme korupciu, predstavil prítomných kandidátov a priblížil ich doterajší profesijný život. Prítomných približne dvesto ľudí, sa okrem toho dozvedeli aj obľúbených politikov pozvaných kandidátov. Podľa moderátora aj prostredníctvom tejto otázky ich môžu ľudia lepšie spoznať. Odpovede sa od kandidáta ku kandidátovi líšili, okrem zahraničných politikov pozvaní hostia spomenuli aj niektorých domácich či regionálnych.
V ďalšom kole otázok a odpovedí sa moderátor pýtal, čo vedia kandidáti o kraji, ktorý by chceli viesť. Otázky sa týkali ciest, národných parkov, ale aj župy samotnej a jej príjmov či výdavkov. Pri tejto ekonomickej téme sa kandidáti dotkli aj nečerpania štrukturálnych fondov v Banskobystrickom kraji. Ako odznelo na diskusii, finančné zdravie banskobystrickej župy je najhoršie oproti ostatným krajom na Slovensku. Na strane druhej podľa kandidáta Martina Klusa je Banskobystrický samosprávny kraj na čele v počte zamestnancov úrade, ktorých je 145. „Pravda je však taká, že do akej miery sa dajú robiť výkony s takýmto počtom zamestnancov,“ povedal Klus.
Témou večera však bolo aj oboznámenie sa s dôvodom, prečo sa kandidáti rozhodli ísť do župných volieb. Podľa väčšiny prítomných kandidátov bol hlavným dôvodom súčasný župan Marian Kotleba a stav, v ktorom je Banskobystrický kraj. Podľa Ivana Saktora obyvatelia kraja nesmú byť potrestaní za to, čo momentálne v kraji je.
„Som historik a to, čo prezentuje súčasný župan je pre mňa neprijateľné. Jednoducho to treba zastaviť teraz a hneď. Druhou vecou je, že som sa v tomto kraji narodil a celý život tu žijem. Mám tento kraj rád vrátane jeho tradícií a nemôžeme si dovoliť, aby takto dobre vyzerajúci kraj nebol dobre prosperujúci kraj,“ povedal Stanislav Mičev. Podľa Martina Juhaniaka sa rozhodnutie kandidovať nerodilo ľahko, no na základe odporúčaní z blízkeho okolia si povedal, že to skúsi. Ako poznamenal, kraju chce ponúknuť rovnakú alternatívu akú majú v Brezne, kde je prednostom, teda, že je nezávislým kandidátom z fungujúcej samosprávy. Podľa Igora Kašpera by budúci župan mal byť niekto, kto má skúsenosti z podnikateľského ako aj verejného sektora. „Ja tieto skúsenosti mám,“ avizoval Kašper. „Mojou motiváciou ísť kandidovať bolo, že je vidieť ako sa v našom kraji nikto neodvážil ani len chytiť kľučky. A naopak tí, ktorí by mali prísť do Bratislavy rokovať, čo by tomuto kraju pomohlo, tak tí to nerobia,“ povedal Martin Klus, podľa ktorého by primárnou úlohou župana malo byť rokovanie s vládou a lobovanie za kraj.
Keďže Banskobystrický kraj má v rámci Slovenska jednu z najvyšších mier nezamestnanosti, diskutujúci sa dotkli aj tejto témy. „Ako vyrovnať regionálny rozdiel najmä z pohľadu nezamestnanosti,“ pýtal sa moderátor. Mičev vidí zníženie nezamestnanosti prostredníctvom cezhraničných projektov s Maďarskom, ale aj zamestnanie ľudí v ochrane životného prostredia ako napríklad vybudovanie triedičiek komunálneho odpadu alebo čistenie lesov pod dohode s urbármi. Saktor si osobne myslí, že VÚC môže byť len istým koordinátorom z hľadiska toho, že zamestnanosť sa tvorí u zamestnávateľov. Podľa Klusa spôsobom ako znížiť nezamestnanosť je rozvoj turistického ruchu a infraštruktúry. Na margo toho otvorili aj tému nedostavanej R2-ky a či je potrebná pre rozvoj kraja. Ako odznelo na diskusii, podľa väčšiny kandidátov je potrebná a celkovo komunikácie zohrávajú podľa niektorých veľmi dôležitú úlohu. Iný názor na to mal Klus. „V Banskej Bystrici sme si mysleli, že nás diaľnica spasí a opak je pravdou. Nemám pocit, že by sa Banská Bystrica vďaka R1-ke intenzívnejšie a rýchlejšie vyvíjala. Súvisí to práve s pripravenosťou, napríklad jedna automobilka prišla do Nitry a nie do Banskej Bystrice. Netreba tieto veci politicky znásilňovať, treba dať veciam prirodzený vývoj,“ ozrejmil.
V závere besedy dostali priestor aj otázky od publika. Jedna z nich bola aj od poslanca rimavskosobotského mestského zastupiteľstva i poslanca BBSK, Františka Auxta. Pýtal sa prítomných diskutujúcich, či by sa vzdali svojej kandidatúry aj „v hodine dvanástej“. Na túto otázku ako prvý reagoval Klus, ktorý spolu s kandidátom Mičevom už dali tento prísľub. Podľa jeho slov pred voľbami spravia prieskum verejnej mienky a potom sa rozhodnú čo ďalej. Dovtedy však podľa obidvoch kandidátov musí medzi nimi prebehnúť predvolebný boj. Pozitívny postoj k takejto dohode zaujal aj Ivan Saktor. Ako však ozrejmil, má jednu podmienku. „A to, že sa ten kandidát rozhodne ísť tou istou cestou ako ja teraz, lebo ja nechcem, aby ma podporovali politické strany,“ avizoval. Iný názor na to mali ďalší dvaja kandidáti. Podľa Juhaniaka je ešte predčasné o tom hovoriť. „Ja som do kandidatúry nešiel s tým, aby som sa jej vzdával,“ povedal Kašper, ktorý o vzdaní sa kandidatúry nerozmýšľal od jej začiatku. Ako doplnil, on nekandiduje proti niekomu alebo niečomu, ale kandiduje za kraj. Zároveň však poznamenal, že túto možnosť nevylučuje.
S priebehom večera boli spokojní aj organizátori podujatia z oz Naša Sobota. Ako povedal pre Rimava.sk jeden z členov občianskeho združenia, Radovan Ceglédy, prítomní kandidáti viedli medzi sebou pokojnú debatu. A hoci diskusia mala politickú tému, rovnako spokojní sú organizátori aj s účasťou. Podľa Radovana si kandidátov prišlo vypočuť približne dvesto ľudí. „Osobne som bol príjemne prekvapený, že medzi nimi boli aj mladí ľudia,“ poznamenal Radovan s tým, že podobné podujatia pod názvom Nebuď teľa plánujú organizovať i do budúcna.
Pozrite si záznam z verejnej diskusie kandidátov na post župana Banskobystrického kraja.
Zdroj: Rimava.sk