No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO-R. SOBOTA: Novú väznicu chcú postaviť do štyroch rokov, strážcov majú už teraz málo

11. januára 2018 | |  | 

Novú väznicu na Sabovej pri Rimavskej Sobote, pre viac ako 800 odsúdených, by štát chcel kvôli preplneným zariadeniam postaviť do štyroch rokov. Jej postavenie by malo trvať necelé dva roky a do prevádzky by mala byť uvedená v roku 2021. Informovala o tom na dnešnom pracovnom stretnutí v Rimavskej Sobote ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, podľa ktorej stretnutie iniciovala kvôli tomu, aby pred stretnutím na úrovni vlády mala podrobnejšie informácie z regiónu. Na okresnom súde sa stretla s predstaviteľmi mesta a okolitých obcí. Ako uviedla, sú pripravení predložiť tento projekt vláde na odsúhlasenie. Podľa jej slov ide o veľkú vec, nielen pre nich, pre zbor justičnej stráže, a predpokladá, že aj pre tento región. Ministerka zároveň aj odôvodnila lokalitu Rimavskej Soboty, ktorá je v oblasti väzníc akoby „bielym miestom" na juhu Banskobystrického kraja, kde v okolí takéto zariadenie nie je.

Zámer výstavby väzenského zariadenia PPP Rimavská Sobota Sabová formou verejno - súkromného partnerstva
Projekt bude realizovaný prostredníctvom spolupráce verejného a súkromného sektora, cez PPP projekt. Investícia k stavbe za približne 58 mil. eur má vytvoriť aj takmer 300 funkčných miest príslušníkov zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a 42 funkčných miest zamestnancov ZVJS. Ich pracovný nábeh do väznice má byť postupný, pretože musia prejsť potrebnými školeniami. Na prechodné obdobie preto počítajú neskôr aj s dočasným prevelením niektorých strážcov na toto oddelenie s prípadným ubytovaním aj v meste.
Viac ako 150 mil. má štát minúť v rámci zvýšených výdavkov Zboru väzenskej a justičnej stráže. Súčasťou zariadenia majú byť aj výrobné priestory, kde majú byť vytvorené miesta pre minimálne 60 percent práceschopných odsúdených z celkovej kapacity väzenského zariadenia. „Je to jeden zo záväzkov, ktorý by sme chceli dať do obstarávania koncesionárovi,“ povedal generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan, ktorý podrobnejšie predstavil projekt a rozmiestnenie budov či detenčného pracoviska.

Možnosť výstavby väzenia v 90-tych rokoch, na mieste bývalej tabakovej továrne, pripomenul primátor mesta Jozef Šimko. Ako ďalej uviedol, proti výstavbe vtedy vzniklo referendum a s väznicou vtedy napokon nesúhlasilo mestské zastupiteľstvo. Zároveň ubezpečil, že terajší poslanecký zbor je vo väčšine opačného názoru a zámer ministerstva vítajú. „Toto je možno šanca na opätovný príchod mladých ľudí,“ povedal na stretnutí poslanec Ivan Hazucha a dodal, že prácu by tam postupne mohli nájsť ľudia minimálne s maturitou.

Strážcov vo väzeniach je málo, na Sabovej robia ľudia z mesta a okolia
Podľa generálneho riaditeľa ZVJS Milana Ivana je súčasný stav dozorcov na Slovensku nižší, ako je potreba. Čo sa však týka Otvoreného oddelenia Sabová, tam pracujú zamestnanci priamo z Rimavskej Soboty alebo z okolitých obcí. „Všetci sú to tu bývajúci ľudia aj s rodinami,“ tvrdí Ervín Janšík, riaditeľ Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Želiezovce, pod ktorý spadá aj oddelenie Sabová. Ako podotkol, pri tejto práci nie je takmer žiadna fluktuácia a boli by radi, keby o túto prácu prejavilo záujem viac ľudí. Ako podotkol, zamestnanci musia spĺňať podobné požiadavky, ako k polícii. V zbore s celkovým počtom viac ako 4500 príslušníkov podľa Ivana pritom chýba viac ako 200 ľudí.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross