No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO/R. SOBOTA: Vláda odsúhlasila okresu akčný plán a milióny eur na najbližšie roky

vyjazdove-rokovanie10Vláda Slovenskej republiky odsúhlasila na dnešnom dlhoočakávanom výjazdovom rokovaní pre okres Rimavská Sobota v rámci pomoci najviac zaostalým regiónom milióny eur. Pokračuje tak v podpore najviac zaostalých regiónov, ku ktorej ju zaviazal zákon z minulého roka. V súvislosti s akčným plánom, ktorého návrh a iniciatíva prišla práve z OZ Naša Sobota, má vláda poskytnúť regionálny príspevok pre projekty v okrese vo výške 6,3 mil. eur do roku 2020, z čoho viac ako milión eur má prísť do konca tohto roka. Podľa premiéra Roberta Fica celková odhadovaná finančná investícia v najbližších piatich rokoch má dosiahnuť viac ako 150 miliónov eur. Ako vysvetlil, rozdiel v porovnaní s predošlými podporami v regiónoch, kde sa sústredili na malé projekty a pomáhali mestám, podľa Fica teraz hovoria o väčšej mobilizácii. Zároveň dodal, že tento materiál nebol pripravovaný úradníkmi v Bratislave, ale vznikol zdola a jeho tvorcovia sú s ním stotožnení. Preto boli dnes na stretnutí aj viacerí starostovia a predstavitelia občianskych združení.

 

Vláda sľúbila vytvoriť v okrese dve tisícky pracovných miest

V okrese s približne 85 tisíc obyvateľmi je približne 12 tis. nezamestnaných a preto vládny kabinet v prvom rade chce znížiť toto percento. Ako Fico spomenul, do roku 2020 by tak malo v regióne vzniknúť viac ako dvetisíc nových pracovných miest. Podľa jeho slov mu potvrdili aj starostovia na stretnutí, že sú vo veľmi špecifickej situácii, kde na jednej strane ide o okres s najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku, ale súčasne v prípade príchodu investorov je tu málo pracovných síl. „Musíme teda zrozumiteľnejšie a odvážnejšie hovoriť o štruktúre nezamestnaných,“ povedal Fico a dodal, že stredné školy produkujú absolventov, ktorí sa nevedia uplatniť na trhu práce ako aj takí, ktorí nechcú ísť pracovať. Skupine, ktorá však chce pracovať by radi vytvorili lepšie podmienky. „Chceme byť prísnejší a tvrdší voči tým, čo zneužívajú systém a nechcú pracovať,“ povedal Fico a zároveň spomenul, že na jednej strane je tu veľa nezamestnaných a na druhej strane ak by prišiel investor, mal by problém nájsť dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Akčný plán preto počíta aj s prestavbou štruktúry vzdelávania vrátane a vytvorené majú byť aj dve nové odborné školy.

Pozrite si reportáž TV Rimava

 

Vláda rokovala včera aj v Lučenci, kde okrem akčného plánu prisľúbila aj urýchlenie výstavby R2.
OZ Naša Sobota naštartovala návrat vlády do regionálnej politiky

Ďalšou z priorít vlády premiér spomenul aj dobudovanie rýchlostnej komunikácie R2 od Zvolena smerom na Rožňavu a Košice. Do konca júna 2019 by mala byť spracovaná projektová dokumentácia pre stavebné povolenia v úsekoch od Lovinobane cez Ožďany, Zacharovce, Bátku až po Figu. Podľa splnomocnenca vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov Antona Marcinčina medzi ďalšie priority okrem infraštruktúry a vzdelávania patrí aj pôdohospodárstvo. Ako pre Rimava.sk povedal Marcinčin, iniciatíva OZ Naša Sobota prišla približne pred rokom, aby sa minister financií zameral nielen na čísla, ale aj aby prišiel poradiť a pomôcť tomuto regiónu. „Rimavská Sobota môže byť hrdá, že naštartovala nejaký proces, keď štát si začína veľmi jasne nielen uvedomovať, ale začína sa vracať naspäť do regionálnej politiky,“ dodal Marcinčin, podľa ktorého na Slovensku už odsúhlasili v poradí tretí akčný plán a ďalších deväť pripravujú.

 

Marginalizované skupiny už nebudú dostávať len zadarmo

Podľa starostu obce Jesenské Gabriela Mihályia, ktorý je projektovým manažérom akčného plánu, ide v celku o viac ako 100 poväčšine pilotných projektov a opatrení. Podľa jeho slov však netreba čakať, že peniaze prídu ako doteraz, ale sa o ne bude treba uchádzať. Ako spomenul, tento problém sa nevyrieši zo dňa na deň a obdobie piatich rokov je len začiatkom, kedy pôjde o systémové zmeny. Na druhej strane ubezpečil, že sa k regionálnemu rozvoju po prvýkrát pristupuje odborne a sú do neho zapracované všetky okolnosti a vplyvy. „Musíme všetkých ľudí, ktorí chcú niečo robiť podchytiť a podporovať,“ povedal Mihályi, podľa ktorého budú podporovať tvorivosť a tvorbu hodnôt. Počítajú však aj s marginalizovanými skupinami, ktoré už nebudú len zadarmo dostávať, ale niečo už preto musia aj urobiť. Podrobnejšie informácie podľa neho budú prinášať priebežne.

 

Politiku a žabo-myšie vojny treba hodiť za hlavu

Podľa Mariana Štúrika, zástupcu Občianskeho združenia Naša Sobota, ktoré bolo iniciátorom stretnutí si uvedomujú, že pocit víťazstva nestačí. „Za týmto nasleduje tvrdá implementačná práca. Ak sme doteraz len hľadali jednotlivých spojencov a partnerov, v zmysle hesla OZ - Spájajme ruky pre dobrú vec, tak dnes práve potrebujeme aby tieto jednotlivé elementy, z ktorých sa naša spoločnosť skladá, dokázali reálne vpustiť do toho procesu,“ povedal Štúrik, ktorý za najväčšie pozitívum označil to, že sa na jednej platforme stretli viaceré elementy, ktoré sa na problém pozerajú jednotne a najväčšou úlohou bude teraz ich zmobilizovať, aby začali tvoriť a dodávali im jednotlivé projekty. „My ich veľmi radi podporíme, ale potrebujeme, aby boli ekonomické a trvalo udržateľné,“ hovorí Štúrik, ktorý vyzýva všetkých starostov a primátorov, aby akúkoľvek politiku a žabo-myšie vojny hodili za hlavu, pretože problém je jeden a je spoločný. „Aby začali vytvárať také podmienky, aby sem investori začali reálne prichádzať,“ zdôraznil Štúrik a poukázal na susedné regióny, ako napríklad Tornaľa či Lučenec, kde sa samosprávam veľmi úspešne darí lákať nových investorov.

Fico do Rimavskej Soboty priletel vrtuľníkom, pred rokovaním mal ešte stretnutie na Radnici, kde ho prijal primátor mesta Jozef Šimko. Ten návštevu vlády ocenil. Ako spomenul, v meste zasadali po 17-tich rokoch. Po schválení akčného plánu uviedol, že očakával prijatie konkrétnych opatrení, ktoré budú riešiť problémy mesta aj okresu, napríklad poľnohospodárstvom. „Nie je to tak, ako som to ja navrhoval,“ povedal Šimko a dodal, že obce ako Sútor, Belín, Širkovce, Šimonovce či Rimavská Seč majú najvyššiu nezamestnanosť a nevie ako akčný plán pomôže občanom týchto obcí. Zároveň spomenul, že už má za sebou takéto uznesenie z roku 1996 a okresu to nepomohlo. „Toto nie je riešenie rozvoja okresu Rimavská Sobota,“ dodal Šimko, podľa ktorého toto uznesenie pomôže 15-20 podnikateľským subjektom.

Tlačová konferencia po zasadnutí vlády


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross