No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Mesto má vydávať noviny aj naďalej. Primátorovi sa nepáči, že o jeho príhovoroch nepíšu

22. júna 2016 |  | 

poslanci-msz-junRimavskosobotská samospráva má pokračovať v ďalšom vydávaní mestských novín Gemerské zvesti a Gömöri Hírlap aj naďalej. Do schránok by ich tak mali dostať všetky domácnosti, hoci padli aj návrhy na zníženie počtu výtlačkov či zmenu periodicity. Mestskú kasu vydanie jedného čísla stojí pri náklade 9 tisíc výtlačkov viac ako 860 eur. Zámer ďalšieho vydávania novín aj po tomto mesiaci podporilo 11 poslancov proti bolo 5 a zdržali sa traja. Poslanci zároveň vzali na vedomie správu o úspešnosti vydávania rimavskosobotského periodika. „Je potrebné, aby každý občan Rimavskej Soboty bez ohľadu na to, či má prístup k regionálnemu TV LocAll alebo internetu dostával informácie o tom, čo sa v meste deje, pripravuje a rieši,“ povedal poslanec Mikuláš Csirmaz, ktorý je zároveň šéfom finančnej komisie pri MsZ.

Proti vydávaniu bol poslanec Ivan Hazucha, podľa ktorého je financií nedostatok a ich využitie by si vedel predstaviť aj zmysluplnejšie, napríklad pre mestskú políciu a bezpečnosť v meste. Ako spomenul, tento typ média je príliš veľkým luxusom pre tak chudobné mesto ako je Rimavská Sobota, navyše elektronické médiá sú rýchlejšie ako vydávaný dvojtýždenník. Zároveň dodal, že je tu aj príspevok mesta pre televíziu LocAll, ktorý násobkovo vzrástol. „Myslím si, že je to dosť veľa peňazí na mediálnu politiku,“ povedal Hazucha.

Viceprimátor Ing. Ladislav Rigó a primátor mesta JUDr. Jozef Šimko

Viceprimátor Ing. Ladislav Rigó a primátor mesta JUDr. Jozef Šimko

„Predpokladám, že väčšina obyvateľov si neuvedomuje, že informácie dostane zadarmo priamo do bytu,“ povedal na rokovaní poslanec Zoltán Bán, ktorý je šéfom najväčšieho poslaneckého klubu Spoločne za rozvoj Rimavskej Soboty. Ako spomenul, informácie sú pritom najcennejší tovar a preto je správne, aby občanov informovali priebežne. „Možno aktualita nie je až taká špičková, ale myslím si, že treba pokračovať,“ uviedol Bán, ktorý spomenul, že mu chýba aktivita poslancov, keď aj kritické pripomienky.

Podľa primátora Jozefa Šimka nie je pokrytie elektronických médii dostatočné. „Staré tetky potrebujú tie Gemerské zvesti ako soľ, či v slovenskom alebo maďarskom jazyku,“ tvrdí Šimko, podľa ktorého navyše mal hlavný príhovor pri kladení vencov pri pomníku padlých v SNP ako aj pri oceňovaní na Deň matiek a elektronické médiá ho náhodou vynechali. „Ani slovo o tom, že primátor mal hlavný prejav na tomto stretnutí. Ak toto je objektívna informovanosť, tak mám taký pocit, že asi zrejme dačo nie je v poriadku,“ podotkol Šimko. Ako poznamenal, kúpalisko v Číži bolo vyzdvihnuté do nebies a nejako bolo pozabudnuté na rekreačnú oblasť Zelená voda (Článok o Vodnom svete v Číži na stránkach rimava.sk bol platený reklamný článok. O novej sezóne na Kurinci nájdete články tu, tu a tu - pozn. red.).

Podľa poslanca Júliusa Sojku, ktorý sa v otázke mestských novín označil za „Matadora“ objektívnosť nie je v tom, kde všade bol primátor. „To nie je objektívnosť, to je subjektívnosť,“ povedal Sojka a dodal, že objektívnosť skôr vidí v tom, ako sa snažia riešiť priority mesta Rimavská Sobota, akými opatreniami. „Ako sa nám to darí, ako sa nedarí a čo chceme v tom urobiť. Možnože v tom sa mi viac pozdáva tá objektívnosť,“ dodal Sojka, ktorý ako tvrdí, tento spôsob vydávania novín nepovažuje za najnezávislejší a nestrannejší.

Mesto začalo vydávať noviny koncom minulého roka, po tom, ako ich poslanci zrušili v roku 2012. Prvé výtlačky vyšli v počte 7 tis. kusov. Neskôr podľa primátora počet zvýšili, lebo sa neušlo všetkým domácnostiam. Ako povedal na utorkovom rokovaní, bol to obrovský problém, lebo poštárka nevedela, kde noviny dala a kde nedala. V mestskom rozpočte je na vydávanie novín vyčlenených približne 60 tis. eur.

Pozrite si včerajšie rokovanie poslancov MsZ z kamier TV Rimava k bodu: Prehodnotenie vydávania Rimavskosobotského informačného periodika Gemerské zvesti – Gömöri Hírlap

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross