No active "ca-sidebar-197687" sidebar

LUČENEC: Okrem odklepnutia akčného plánu prisľúbili aj urýchlenie výstavby R2

vyjazdove-rokovanieOkrem odsúhlasenia akčného plánu, vytvorenia stoviek nových pracovných miest, prisľúbila vláda na dnešnom výjazdovom rokovaní v zrekonštruovanej synagóge v Lučenci aj urýchlenie výstavby rýchlostnej cesty R2. Pokračuje tak v podpore najviac zaostalých regiónov, ku ktorej ju zaviazal zákon z minulého roka. Najbližšie výjazdové rokovanie je naplánované na piatok, 24. júna, v Rimavskej Sobote.

V okrese Lučenec s nezamestnanosťou približne 16,5 percenta a zhruba 7 tis. uchádzačmi o zamestnanie, je hlavným cieľom akčného plánu zníženie nezamestnanosti. Ako uvádza v pripravovanom materiáli ministerstvo dopravy, hlavným cieľom Akčného plánu rozvoja okresu Lučenec je podpora vytvorenia viac ako 1400 pracovných miest, a to do roku 2020. Vláda sa tiež zaviazala, že v rokoch 2016 až 2020 región Lučenca podporí sumou takmer 4,3 milióna eur, financie majú byť nasmerované na konkrétne projekty rozvoja.

Robert Fico a Robert-Kaliňák

Doc. JUDr. Robert Fico a JUDr. Robert Kaliňák (vpravo)

Podľa premiéra vlády Roberta Fica si mysleli, že pri riešení nezamestnanosti budú klásť dôraz na poľnohospodárstvo, no podľa neho je dôležitá aj ďalšia podpora v priemysle či cestovnom ruchu. Znížiť nezamestnanosť v regióne by mali pomôcť aj mnohé menšie projekty, ktoré vláda v rámci akčného plánu podporí. Finančnú pomoc má dostať osem podnikateľských subjektov podnikajúcich v poľnohospodárstve, minimálne piati mladí farmári či ľudia podnikajúci v priemysle a službách.

Na príprave Akčného plánu sa podľa Fica podieľali miestne samosprávy, štátna správa, tretí sektor a ďalšie inštitúcie, ktoré majú o reálnej potrebe a možnostiach regiónu najväčší prehľad. Jeho úlohou je podľa neho mobilizovať všetky možné zdroje, aby tomuto regiónu pomohli. Ako dodal, do roku 2020 by zo všetkých dostupných štátnych, európskych a ďalších zdrojov malo prísť do tohto regiónu až 150 miliónov eur. Premiér zároveň prisľúbil, že vláda urýchli aj výstavbu R2 zo Zvolena do Lučenca. Podľa ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Romana Brecelyho je stavebné povolenie na výstavbu R2 až do Lučenca už vydané, momentálne prebieha výkup pozemkov. Úsek Kriváň – Lovinobaňa by mohli začať stavať v roku 2018.

synagoga

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross