No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Obciam v regióne hrozí, že prídu o pobočky pošty. Starostovia sa bránia a spisujú petície

25. januára 2023 | | |  | 
Niektorým obciam hrozí, že ostanú bez pošty. Foto ilustračné, zdroj: Slovenská pošta

Po tom, čo sa starostovia Hrnčiarskej Vsi a Dubovca dozvedeli, že im hrozí zatvorenie pobočiek pošty, začali konať.

Slovenská pošta má v pláne zatvoriť niekoľko menších pobočiek na Slovensku a nechýbajú medzi nimi ani tie z našich regiónov. Starostu Dubovca Ladislava Lőkösa informácia o pošte zaskočila, no nevzdáva sa. "Dovolal som sa na regulačný úrad a dozvedel som sa, že žiadosť na likvidáciu našej pobočky evidujú od novembra, no ešte sa ňou nezaoberali, čiže žiadne oficiálne stanovisko stále nemám k dispozícii, no bohužiaľ, ružovo to pre nás nevyzerá, keďže kritéria na ponechanie pošty nespĺňame. Rozhodol som sa bojovať aspoň petíciou, ktorú spisujeme v obci. Veľmi si želám, aby sa to vyriešilo, máme v obci dôchodcov, pre ktorých je nemysliteľné dochádzať do iných dedín iba kvôli tomu, aby si prevzali dôchodky," povedal sklamane.

Článok pokračuje pod reklamou


Petíciou sa rozhodol zabojovať aj starosta Hrnčiarskej Vsi Ján Melicher. "Spravili sme petíciu, spísali papiere a ideme telefonovať do Banskej Bystrice. Aj keď bohužiaľ, dostal som echo, že ak sa raz rozhodli našu poštu zatvoriť, nič im v tom nezabráni. Najhoršie na tom je, že som o celej situácii ani len netušil, dozvedel som sa to od vás. Máme v obci dva domovy dôchodcov, neviem si ani len predstaviť, žeby po dôchodky chodili do Poltára, alebo Hrnčiarskych Zalužian," povedal starosta Melicher.

Poštu musia mať v okolí 10 kilometrov

"Slovenská pošta pozorne a dlhodobo sleduje vývoj a pravidelne analyzuje situáciu v pobočkách. Samozrejme, jedným z hlavných posudzovaných aspektov je záruka geografickej dostupnosti pôšt a zohľadnenie počtu obyvateľov obce/mesta. Pri analýze sa berú do úvahy aj ekonomické a legislatívne aspekty, trendy vývoja a ak je prevádzka pošty vyhodnotená ako neefektívna z viacerých hľadísk, pošta podá Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (Regulačný úrad) návrh na jej zrušenie," uviedla Iveta Dorčáková, hovorkyňa Slovenskej pošty.

Ako ďalej vysvetlila hovorkyňa, v zmysle Požiadaviek na kvalitu univerzálnej služby, ktoré stanovil Slovenskej pošte Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, sa v obci vyžaduje:

  • vzdialenosť ktoréhokoľvek obývaného miesta súvislo zastavanej časti obce, ktorá má najmenej 25 obyvateľov, k najbližšej pošte najviac 10 km;
  • na každých aj začatých 22 000 obyvateľov najmenej jedna pošta;
  • v mestských častiach miest Bratislava a Košice, ktoré majú viac ako 22 000 obyvateľov, je najmenej jedna pošta;

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross