No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Objavte poklady Gotickej cesty. Pootvorte dvere do histórie

Zdroj: Združenie Gotická cesta

ROŽŇAVA/REVÚCA/RIMAVSKÁ SOBOTA - Jedenásť z dvanástich kostolov, nositeľov prestížnej značky Európske dedičstvo, po druhýkrát sprístupní svoje krásy záujemcom počas letnej sezóny. Vďaka podpore Košického a Banskobystrického samosprávneho kraja budú tieto historické klenoty otvorené vo fixných otváracích hodinách.

V okresoch Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota sa nachádza množstvo sakrálnych pamiatok, ktoré patria medzi najhodnotnejšie stredoveké umenie na Slovensku. V interiéroch kostolov môžu návštevníci obdivovať vzácne freskové maľby z 13. a 14. storočia, ktorých príbehy sú späté s šľachtickými rodmi, nemeckou banskou kolonizáciou a diplomatickými stykmi s talianskymi mestskými štátmi.

Článok pokračuje pod reklamou


Združenie Gotická cesta, v spolupráci s cirkevnými zbormi, farnosťami a samosprávami, za finančnej podpory Košického samosprávneho kraja cez program Terra Incognita a Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja, nadväzuje na minuloročný úspech pravidelných otváracích hodín počas letných mesiacov, kedy kostoly navštívilo vyše 9-tisíc ľudí.

"Postupne pracujeme na tom, aby sme sprístupnili tieto sakrálne klenoty čo najväčšiemu počtu návštevníkov. V aktuálnej dotačnej výzve Terra Incognita sme vyčlenili prostriedky na dobudovanie infraštruktúry pre návštevníkov, konkrétne, toaliet. Kostoly tiež v blízkej budúcnosti dostanú stálych sprievodcov a k dispozícii budú aj virtuálni sprievodcovia,“ uviedol predstaviteľ Košického kraja.

V okresoch Revúca a Rimavská Sobota budú kostoly otvorené od 1. júla do 31. augusta od stredy do soboty od 10:00 do 16:00. Výnimkou je kostol v Rákoši, ktorý bude otvorený len v sobotu od 10:00 do 16:00, inak je nutné sa vopred objednať. Kostol v Rimavskej Bani zostane z dôvodu prebiehajúcej obnovy zatvorený.

Sprievodné slovo k prehliadke bude dostupné vo vybraných kostoloch. Na všetkých miestach je k dispozícii audiosprievodca, ktorý sa otvára cez QR kód. Vstupné do pamiatok je dobrovoľné a ostáva miestnym cirkevným zborom na údržbu kultúrneho dedičstva.

„V roku 2022 sme sa získaním značky European Heritage Label vydali na dlhú cestu, ktorá, verím, vedie k uchovávaniu a propagácii tohto jedinečného kultúrneho dedičstva a zároveň k rozvoju regiónov Gemer a Malohont. V súvislosti s kostolmi finančne podporujeme priamo viaceré aktivity, napríklad sprístupnenie kostolov v pravidelných časoch, získali sme z Medzinárodného Vyšehradského fondu zdroje na realizáciu webu gotickefresky.sk, alebo propagujeme kostoly organizovaním podujatí,” uviedol Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.

Článok pokračuje pod reklamou


Doplnkovými službami kraje zvyšujú dostupnosť destinácie. Počas všetkých sobôt v sezóne je možné absolvovať Štítnický okruh komfortne 22-miestnym mikrobusom. Nástup je v Plešivci na železničnej stanici o 8:40. Ak sa návštevníkom nepodarí zavítať do regiónu, chrámy si môžu prezrieť aspoň virtuálne.

“Teší nás, že spoločnou prácou všetkých partnerov môžeme pokračovať v prezentácii nášho výnimočného dedičstva aj ďalšiu sezónu. Pozývame všetkých, ktorí radi cestujú v čase a objavujú nepoznané klenoty našej krajiny,“ doplnil Peter Palgut zo združenia Gotická cesta.

Aktuálne informácie o gotických kostoloch a podujatiach súvisiacich s kostolmi v regióne Gemer a Malohont sú k dispozícii na webovej stránke, profiloch krajských organizácií cestovného ruchu Košice región turizmus a Za horami za dolami či OOCR Gemer.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross