No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Obmedzia bohoslužby a omše kultúrny život na Hlavnom námestí? Niektorým poslancom sa nepáči ich organizácia

Nie všetky podujatia patria podľa niektorých mestských poslancov na Hlavné námestie v Rimavskej Sobote. Dôvodom prečo je to tak sú nedeľné Služby božie či omše, ktoré sa konajú v katolíckom a reformovanom kostole. Podľa niektorých zástupov občanov narúšajú podujatia svojim hlukom tieto takpovediac nedeľné sviatosti ako aj samotné ticho kostolov.

Tému usporadúvania podujatí na Hlavnom námestí, najmä počas nedele, otvoril na uplynulom mestskom zastupiteľstve poslanec Zoltán Bán. Stalo sa tak zrejme z jeho negatívnej skúsenosti s organizátormi cyklopretekov Teatro Okolo Malohontu, ktoré sa konali v tretiu septembrovú nedeľu. Ako na zastupiteľstve uviedol, k týmto pretekom dostal pár pripomienok. „Nedeľa je ako sviatok, máme bohoslužby, omše a myslím si, že organizátori pretekov neboli jednoznačne informovaní alebo pripravení. Treba tu poznamenať, že sú tu určité pravidlá,“ povedal Bán, ktorý navrhol, aby sa takéto podujatia organizovali v inom čase akú sú bohoslužby alebo aj na inom mieste.

Podľa jeho slov organizátori nedávnych cyklopretekov, ktoré sa konali na Hlavnom námestí v blízkosti reformovaného kostola obmedzili vstup do tohto kostola. „A ako som príslušných organizátorov upozornil, aby to tolerantne upravili, tak veľmi arogantne na to reagovali a že to nie je ich starosť. Žiadal by som teda primátora, aby takéto podujatia na Hlavnom námestí boli vymedzené časom aj miestom,“ avizoval poslanec, podľa ktorého by sa to malo sťahovať aj na rôzne kultúrne podujatia ako jarmok, kapustnica a podobne. Okrem cyklopretekov Bán načrtol aj problém z minulosti, kedy boli na Hlavnom námestí diskotéky. Vtedy sa na veľký hluk sťažovali obyvatelia námestia. „Máme pekný amfiteáter, tam to môžeme robiť. Inak z amfiteátra počujeme aj na Šibeničný vrch, tak na Amfiteátri môžu bez problémov pustiť aj 5-6 tisíc wattov,“ zakončil Bán.

Priestor pred ref. kostolom počas cyklopretekov

K tejto téme sa na rokovaní vyjadril aj primátor Jozef Šimko, ktorý podľa jeho slov už o tom jednal nie s jedným cirkevným hodnostárom. Ako povedal, poslancovi dáva za pravdu. „Niektoré aktivity nepatria na Hlavné námestie. Ja si dovolím povedať, že taký jarmok, kapustnica či advent patria na námestie. Ale nepatria tam diskotéky. Budeme zvažovať vydávanie povolení práve na takéto aktivity v rámci Hlavného námestia a budeme ich presúvať do Amfiteátra, kde to patrí,“ avizoval Šimko. V prípade incidentu medzi poslancom a organizátormi cyklopretekov si myslí, že išlo len o nedorozumenie. „Treba si s organizátormi sadnúť. Prípadne nech ich prehodia na iný čas mimo konania Bohoslužieb a omší,“ poznamenal primátor.

V súvislosti s cyklopretekmi redakcia Rimava.sk oslovila technického riaditeľa Teatro Okolo Malohontu, Jozefa Juhaniaka. Ako povedal, na fotografiách ako aj na videu z pretekov je jasne vidieť, že priestor pred reformovaným kostolom nebol nijak zatarasený. „Celá šírka chodníka a ešte minimálne taký istý priestor ako chodník ostal voľný pred kostolom,“ ozrejmil Juhaniak. Podľa jeho slov tam bol položený len jeden malý stánok, ktorý nemal steny a pred štartom ho využili motorkári na odloženie motoriek pred dažďom, neskôr stánok slúžil ako bufet. „O tom všetkom vedel tunajší reformovaný farár, ktorý je aj členom nášho cykloklubu. Takže sme si toho vedomí, že sme to tam položili, aj keď to nie je pozemok cirkvi. Je to pozemok mestský, ale napriek tomu, že to bolo pred kostolom, opýtali sme sa aj samotného farára, ktorý nám dal požehnanie. Medzi kostolom a tým stánkom by prešlo aj osobné vozidlo,“ doplnil technický riaditeľ.

Podľa Juhaniaka sťažovanie sa poslanca Bána nebolo až tak na mieste. Ako ozrejmil, poslanec bol jediný kto sa na mieste sťažoval a ľudia idúci do reformovaného kostola neboli nijak obmedzení. „Bol tam priestor pre hromadný príchod ľudí. Na margo jeho sťažností som ho teda poprosil, možno trocha ráznejšie, aby sa choval ako človek, ktorý práve ide do kostola a nerobil nepríjemnosti ľuďom, ktorí si robia svoju prácu. To bolo všetko, nepoužil som žiadny vulgarizmus,“ uviedol Juhaniak a dodal, že od mesta mali povolenie na verejné priestranstvo námestia.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Marek Urbančok, Robert Piatrik


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross