No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Obyvatelia bytovky na Školskej doplácajú za vodu tisíce

14. októbra 2008 |  | |

Obyvateľom bytového domu na Školskej ulici 14-16 v Rimavskej Sobote prišli za minulý rok niekoľkotisícové nedoplatky za teplú vodu. Ako sa pre Rimava.sk vyjadrila jedna z vlastníčok bytov, čím viacej vody šetria, tým viacej doplácajú. 

.

.

„V roku 2006 som mala spotrebu 44 m3 a platila som 15 tis. korún (497.91 € ). Za minulý rok bola spotreba 34 m3 a prišlo mi vyúčtovanie takmer 27 tis. korún (896.24 € ),“ povedala pre Rimava.sk Klára Vinczeová a zdôraznila, že výška koeficientu bola 3,34.

Ako poznamenala, ostatným susedom vo vchode cena za kubík vody vychádza od 550 (18.26 € ), cez 750 (24.90 € ) až po 1000 korún (33.19 € ). „Nech platí vodu ten, kto ju prečerpal,“ vyjadrila sa suseda Kissová, ktorá za tri kubíky vody v minulom roku zaplatila 3 tis. korún ( 99.58 € ). Vinczeová o prípadnom úniku 200 m3 vody cez potrubie nevie. K tomu, či v ich bytovke niekto s vodou manipuluje, sa nevyjadrila, no túto možnosť ani nevylúčila. Poukázala na fakt, že na vlaňajšej schôdzi domových dôverníkov prosili správcu, aby sa robili námatkové kontroly, či sa s vodou nemanipuluje, aby zistili, kde je ten únik. „Celý rok neprišli,“ uzavrela.

Bytový dom patrí pod Mestskú bytovú správu (MsBS). Podľa slov jej konateľa Svetozára Müllera, aby zistili príčiny, robili tento rok tlakové skúšky potrubných rozvodov až po bytové merače, no žiadny únik nezistili. „Aby sa zamedzilo nadspotrebe, na prah bytového domu sa namontovali merače vody, ale aj spotreby tepla. Týmto sa vylúčili tepelné straty od kotolne až po bytovky,“ povedal pre Rimava.sk Müller. Ako dodal, problémom je aj to, že bytové domy sú staré a v rozvodoch dochádza k cirkulačným tepelným stratám. „Keď nie je odber, táto voda cirkuluje a straty sú vyššie. Pokiaľ odber je, straty sú nižšie,“ uviedol.

Podľa Müllera v meste mali už niekoľko prípadov, kedy sa voda „kradla“. Do bytov najnovšie montujú antimagnetické vodomery, ktoré by manipulácii s vodomermi mali zamedziť. „Napriek tomu ľudia sú vynaliezavejší a hľadajú rôzne spôsoby, ako si znížiť spotrebu vody a tým poškodzujú ostatných,“ podotkol. Podľa jeho slov v prípade bytovky na Školskej ulici vyzvali vlastníkov bytov, aby si určili svojich zástupcov a s údržbármi MsBS robili kontrolné odpočty. V tejto bytovke túto iniciatívu nevyužili. „My ako učtujúci za spotrebu tepla nevieme urobiť iné opatrenia. Nemáme to komu rozúčtovať,“ uzavrel Müller, ktorý iniciatívu očakáva zo strany vlastníkov. Ako poznamenal, normálny koeficient je okolo 1,3 a bytovka má viac ako dva. 

Kontroly by sa podľa Müllera mali riešiť námatkovo a častejšie s tým, že poverení zástupcovia by mali právo vstúpiť do bytu, čo im umožňuje zmluva o výkone správy. „Takto by sa mali vylúčiť podozrenia, že jedna väčšia skupina spotrebuje vody málo a menšia (čo sú len po jednom ľudia) viac,“ uzavrel.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross