No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Obyvateľov Rožňavskej trápi budova LUX-u, chýbajúci obchod aj pošta

Zanedbaná budova bývalého LUX-u, chýbajúce potraviny či pošta, autobusové spojenie, chátrajúci internát, protipovodňové opatrenia, zberné suroviny na Šibeničnom vrchu či stav ciest a chodníkov trápia obyvateľov mestskej časti Rožňavská –Šibeničný vrch – Sabová - Vinice. Približne 80 sa ich zišlo na včerajšom stretnutí s novým vedením mesta.

Primátor Jozef Šimko najprv hovoril o katastrofálnom stave financií a nevýhodných predajoch majetku, predošlé vedenie označil maďarským pojmom „rabló banda“ (banda zlodejov). "Tak, ako hospodárilo bývalé vedenie, tak to už ďalej ísť nemohlo," vyjadril sa primátor a priznal tiež, že keby poznal skutočný stav mestskej kasy, možno by ani nekandidoval. Občanov opäť ubezpečil, že ešte tento rok bude ako oddychový areál sprevádzkované plážové kúpalisko, aj bazén na Kurinci. Na otázku riešenia nezamestnanosti Šimko, podobne ako na predchádzajúcom verejnom hovore, poukázal na potrebu štátnej pomoci. Znovu spomenul sľub štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Martina Chrena (ktorý na tomto poste v marci končí, pozn. red.).  Podľa primátora mesto musí dostať sľúbené financie na priemyselnú zónu v bývalých kasárňach, nemecký investor, spoločnosť Kissling, v opačnom prípade údajne odíde do Rumunska.

Obyvatelia mestskej časti na verejnom zhromaždení zároveň predstaviteľom samosprávy predostreli svoje požiadavky. Budova bývalého LUX-u je podľa nich veľkou hanbou pre mesto a pre Rožňavskú ulicu, hlavne starší obyvatelia by tu opäť privítali obchod s potravinami. Ako primátor uviedol, ide o súkromný majetok, preto zo svojej pozície môže vlastníkov len upozorniť na nevyhovujúci stav budovy, ktorá sa stáva útočiskom mládeže i bezdomovcov.

Šimko prisľúbil aj zvýšený dohľad mestskej polície na Rožňavskej, riešenie protipovodňových opatrení na uliciach, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti Rimavy, prehodnotenie autobusových spojení, ktoré sú podľa obyvateľov Šibeničného vrchu počas dňa nevyužité. Občania sa sťažovali na nedodržiavanie prevádzkových hodín v zberných surovinách v obytnej zóne na Šibeničnom vrchu, na nevhodne umiestnené veľkokapacitné kontajnery či nedokončený chodník.
Primátor tiež zdôraznil, že chátrajúci internát na Školskej ulici sa v žiadnom prípade nezmení na sociálne byty, mesto má záujem získať budovu od kraja a zriadiť tu Domov sociálnych služieb.

„Som príjemne prekvapený, koľko ľudí prišlo na verejné hovory a teší ma aj to, že občania majú záujem na riešení vecí verejných a otvorene kritizujú nedostatky, ktoré momentálne v rámci mesta registrujú,“ vyjadril sa pre Rimava.sk Šimko.

Na prvom stretnutí si obyvatelia zároveň zvolili nový výbor mestskej časti, jeho predsedom sa stal Ján Caban, podpredsedom Róbert Kuvik. Ďalšími členmi výboru sú Mária Hangácsiová, Mikuláš Csirmaz, Darina Mišuráková a traja poslanci mestského zastupiteľstva  Peter Bartakovič, Ján Végh a Magdaléna Valušová.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross