No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ocenili dobrovoľných darcov krvi, v okrese má darcovstvo viac ako 60-ročnú históriu

perex-darca-krviÚzemný spolok Slovenského červeného kríža v Rimavskej Sobote dnes v Junior komplexe ocenil desiatky dobrovoľných darcov krvi plaketami profesora Jana Janského. Počas slávnostného oceňovania však udelili aj tú najvyššiu, a to medailu profesora Jána Kňazovického, ktorá sa odovzdáva za viac ako 100 odberov krvi. Ocenenia si dobrovoľní darcovia krvi prevzali z rúk predsedu Územného spolku SČK Pavla Piliarika. Ku gratuláciám sa pripojila i riaditeľka Územného spolku SČK Mária Majerčíková a primárka Hematologicko-transfuziologického oddelenia v Rimavskej Sobote Anna Kučáková.

Počas dnešného slávnostného oceňovania odovzdali 112 plakiet profesora Jana Jánskeho a dve Medaily profesora Jána Kňazovického. Bronzovou plaketou bolo ocenených 56 darcov krvi, striebornou 34 a zlatou 13. Odovzdali však diamantovú plaketu, ktorej držiteľmi sa stali František Beňuš z Veľkých Teriakoviec, Ladislav Bódi z Rimavskej Seči, Vladimír Bystriansky z Teplého Vrchu, Ondrej Jurčák z Orávky, Pavol Križo z Hrnčiarskych Zalužian, Ondrej Kubiš Z Rimavskej Soboty, Ivan Vrábeľ z Utekáča, František Zvozil z Klenovca, Ján Žabko z Hnúšte. To najvyššie ocenenie v rámci bezpríspevkového darcovstva krvi, Medailu profesora Jána Kňazovického získali Dušan Kubík z Rimavskej Soboty a Eva Sepesiová z Rimavskej Soboty.

„Potreba krvi v súčasnosti stále stúpa a jej darovaním sa venuje veľká pozornosť, ktorá kladie vysoké nároky nielen na pracovníkov transfúzneho oddelenia, ale i na samotných darcov krvi. V našom okrese od začiatku tohto roka prišlo darovať krv 1969 darcov, pre zdravotnú indispozíciu bolo prechodne vyradených 189 darcov, teda k dnešnému dňu sme urobili 1780 odberov krvi, všetko od bezpríspevkových darcov,“ uviedla vo svojom príhovore primárka Kučáková.

Ďalej priblížila i dôležitosť krvi, ktorej sa denne vo svete spotrebuje stovky litrov. „Človek už dokázal vyrobiť kadečo, ale krv sa mu vyrobiť zatiaľ nepodarilo. Tmavočervenú, ale i ružovkastú, tajomnú a predovšetkým nesmierne zložitú tekutinu, preto aj nezaplatiteľnú,“ povedala. Ako ďalej uviedla prvé krvné transfúzie sa na území našej republiky uskutočnili už po prvej svetovej vojne. Darcami podľa jej slov boli väčšinou príbuzní chorého alebo personál nemocnice. „Priame krvné prevody postupom času nevyhovovali rýchlemu postupu lekárstva a preto začiatkom roku 1948 začalo Ministerstvo zdravotníctva pripravovať stanice transfúznej služby na celom území vtedajšej Česko-slovenskej republiky,“ ozrejmila Kučáková, podľa ktorej propagáciou darcovstva a náborom dobrovoľných darcov krvi bol poverený Červený kríž.

Koniec vojny ako začiatok dobrovoľného darcovstva

Keďže v roku 1948 bol povojnový nedostatok potravín, po odbere darcovia krvi dostali tzv. potravinové balíčky a určitý príspevok na zlepšenie stravovania. „Bezpríspevkové darcovstvo krvi začalo tým, že niektorí darcovia krvi príspevok na zlepšenie stravovania odmietali. Viedli ich k tomu morálne dôvody darovať krv, bez nároku na odmenu a tak v roku 1960 na Slovensku máme už zaevidovaných prvých bezpríspevkových darcov krvi, bolo ich 900 a postupne ich počet narastal až v roku 1963 ich bolo viac ako 50 tisíc,“ poznamenala primárka a dodala, že v našom okrese prvé transfúzne oddelenie bolo otvorené v roku 1955 v nemocnici v Hnúšti. Neskôr, v roku 1977, bolo v Rimavskej Sobote otvorené odberové darcovské stredisko, kde robili odbery jedenkrát v týždni. V roku 1988 bolo transfúzne oddelenie presťahované do nemocnice v Rimavskej Sobote a odvtedy sa podľa primárky odbery v našom okrese robia iba na tomto oddelení, v súčasnosti dvakrát v týždni – utorok a piatok.

Podľa jej slov rastúci počet bezpríspevkových darcov si doslova vynútil určitú stupnicu morálneho ocenenia. A tak sa za 10 odberov udeľuje bronzová Jánskeho plaketa, za 20 odberov strieborná, 30 u žien a 40 u mužov zlatá plaketa, 70 u žien a 80 u mužov diamantová a viac ako sto je medaila Kňazovického. Prvým, kto bol v Rimavskosobotskom okrese držiteľom zlatej plakety bol Ondrej Sýkora zo Sušian, a to v roku 1974.

Fotoreportáž z tohtočného benefičného koncertu SČK v Dome kultúry v Rimavskej Sobote

 

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross