No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ocenili dobrovoľných hasičov, medzi nimi sú aj z regiónu Gemer-Malohont

Záchrana života, ratovanie strechy nad hlavou či dlhodobé úsilie o výchovu skúsených hasičov. To všetko robia dobrovoľní hasiči, ktorí neraz riskujú svoje zdravie, aby pomohli iným. Za tieto a mnohé ďalšie skutky ich odmenila známa značka českého piva. Medzi ocenenými boli aj dobrovoľní hasiči z regiónu Gemer-Malohont, ktorí svoje ocenenia prevzali uplynulú stredu. Rimava.sk o tom informovala Alexandra Gallisová, PR konzultantka.

Podľa jej slov dva týždne zástupcovia značky v pivovare aktívne prechádzali množstvo nominácií hasičov z celého Slovenska, ktorých navrhli okresní funkcionári Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky. „Vybrať troch jednotlivcov a jeden hasičský tím bolo skutočne veľmi náročné. Ich príbehy boli plné emócií a nasadzovania vlastných životov. Skláňame sa pred ich hrdinskými činmi. Odmenu a uznanie si zaslúži každý, kto dobrovoľne a nezištne pomáha a svoju prácu vykonáva dobre a poctivo,“ doplnil sládok pivovaru Vojta Homolka.

Hasičov odmenili v stredu na tlačovej konferencií v Bratislavskej Kozlovni na Lazaretskej ulici. Ako ďalej Gallisová priblížila, okrem ročnej spotreby vo forme 80 litrov piva pre jednotlivcov a 160 litrov piva pre tím im udelili aj Kozlovu hasičskú helmu, ktorá je symbolom poctivosti, nezištnosti a nadšenia. „Títo hasiči robia túto prácu dobrovoľne, nezištne, na úkor svojho voľna a času stráveného s rodinou. Nikto ich do toho nenúti a radi trávia čas v hasičských zbrojniciach, kde pripravujú techniku na to, aby mohli kedykoľvek zasiahnuť,“ uzavrel prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Pavol Ceľuch.

A kto sú tí ocenení v rámci nášho regiónu? Ako jednotlivec je ním 37-ročný Vojtech Rézmüves, ktorý ratoval ľudí z havarovaného autobusu. Vojtech je členom Dobrovoľného hasičského zboru v Ožďanoch už viac ako 10 rokov. V obci došlo v máji 2017 k dopravnej nehode autobusu, ktorého vodič počas jazdy pravdepodobne dostal infarkt a zišiel z cesty. Vojtech bol v práci, neďaleko miesta, kde sa nehoda stala. Začul spolu s kolegom veľký buchot a zbadali autobus na multifunkčnom ihrisku. Ani sekundu nezaváhal a ponáhľal sa pomôcť šoférovi autobusu ako aj ostatným cestujúcim dostať sa von z rozbitého vozidla. Šoféra, ktorý už bol v bezvedomí, začal oživovať až do príchodu RZP. Šofér však aj napriek tomu zomrel.

Druhým oceneným nebol jednotlivec, ale tím. A to hasiči z Jelšavy, ktorí trom rodinám zachránili strechu nad hlavou. Dobrovoľný hasičský zbor mesta Jelšava, okres Revúca. Hasičský zbor mal v roku 2017 spolu 64 zásahov, z toho zasahovali pri 42 požiaroch, mali 20 technických zásahov a dva iné zásahy. Najviac práce mali pri hasení suchej trávy často aj v náročnom teréne, lúčnych porastov, horiacich kontajnerov a dokonca 3-krát ratovali horiaci rodinný dom. Rovnako boli privolaní aj k vážnym dopravným nehodám. Medzi najdramatickejší zásah patril požiar rodinných domov v obci Turčok v júni 2017. Zasahovalo 9 členov. Evakuovali 23 obyvateľov rodinného domu, následne likvidovali požiar rodinného domu a rozoberali konštrukcie, keďže išlo o komplikovaný požiar celého objektu. Hasiči museli byť obzvlášť opatrní, pretože v horiacom dome boli obyvatelia v karanténe pre infekčnú žltačku typu A. Dobrovoľní hasiči z Jelšavy sa pravidelne zúčastňujú na okresných hasičských súťažiach. Minulý rok získali prvé miesto.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Alexandra Gallisová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross