No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ochrana detí pred slnkom je veľmi dôležitá, môže hroziť aj rakovina, upozorňujú lekári

8. augusta 2020 | |  | 

Nespáliť sa počas letných dní, keď je slnko vysoko na oblohe a ľudí to počas horúčav láka k vode, je niekedy náročné. Chrániť svoju pokožku je však potrebné, pred lúčmi by mala byť skrytá najmä tá detská. Zabúdať by sa nemalo ani na opaľovacie krémy s ochranným UV faktorom.

Lieči i zabíja

Je všeobecne známe, že slnenie sa má pozitívny vplyv na psychiku. Slnko taktiež pomáha pri liečení niektorých kožných chorôb a pomáha v koži vytvárať dôležitý vitamín D potrebný k správnemu metabolizmu kostí, k správnej stavbe a rastu zubov, prevencii osteoporózy, vstrebávaniu vitamínu A. Ako ďalej konštatuje vedúca Odboru hygieny banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Katarína Slotová, slnečné lúče v sebe skrývajú aj nezanedbateľné riziká.

Článok pokračuje pod reklamou



Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie môže byť vystavovanie UV žiareniu v detstve a počas dospievania jedným z faktorov vzniku melanómových a nemelanómových rakovín v neskoršom veku. Znížiť riziko vzniku rakoviny kože je pritom podľa RÚVZ v Banskej Bystrici jednoduché. „Hlavný dôraz sa kladie na výchovu a zvyšovanie povedomia rodičov detí, detí a mladých ľudí, aby obmedzili pobyt na slnku tak, že nebudú vystavení slnečnému žiareniu počas hodín, keď je žiarenie najintenzívnejšie, a to asi dve hodiny pred poludním a dve hodiny popoludní. Nosenie slnečných okuliarov, klobúka a trička, či rešpektovanie individuálneho kožného fenotypu – to sú ďalšie jednoduché, ale účinné opatrenia,“ objasnila hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová.

Na Slovensku bolo podľa najnovších dostupných údajov z roku 2018 vyše 7400 dospelých pacientov diagnostikovaných a liečených na melanóm.

Koža má obmedzenú schopnosť regenerácie, preto sa môže stať, že niektoré bunky ostanú trvale poškodené. „Koža detí je tenšia a vyvíja sa imunitne i štrukturálne, preto je veľmi rizikové nárazové a niekoľkonásobné spálenie pokožky v detstve, prípadne v mladom veku,“ dodáva hovorkyňa Tolnayová.

Ako rozoznať melanóm?

Vyšetrenie kože a znamienok môže byť kľúčové pri včasnom odhalení rakoviny. Melanóm má mnoho podôb a jeho sfarbenie je rôzne – od hnedej po čiernu s červeným, bielym i modrým odtieňom, ktorý sa môže objaviť počas rastu. Môže mať rôzny nepravidelný tvar, rastie a mení svoju podobu. Zvyčajne je väčší ako bežné znamienko s priemerom väčším než 5 milimetrov.

Radi sa opaľujete? Vaša koža zostarne skôr

Slnečné žiarenie je elektromagnetické vlnenie, ktoré sa skladá z niekoľkých zložiek. Pre človeka z hľadiska biologickej účinnosti má najväčší význam UV zložka slnečného žiarenia, ktorá sa podľa vlnovej dĺžky delí na UVA, UVB a UVC žiarenie. Každé z nich pôsobí na človeka inak.

„UVA zložka slnečného žiarenia s najdlhšou vlnovou dĺžkou prechádza ozónovou vrstvou kompletne. Jej dlhodobé pôsobenie podporuje tvorbu voľných radikálov, ktoré napádajú membrány buniek a tým spôsobujú elastoidnú degeneráciu kože s následnými prejavmi predčasného starnutia kože,“ vysvetľuje Slotová. Ako ďalej dodala, UVB žiarenie preniká asi z 50 percent. „Spôsobuje hnedé sfarbenie kože efektom neskorej pigmentácie. Nadmerná dávka UVB žiarenia spôsobuje začervenanie kože, spálenie pokožky, narušenie DNA buniek a tým aj zvyšovanie rizika vzniku zhubného ochorenia kože,“ zdôrazňuje škodlivosť slnečných lúčov lekárka.

Poslednou zložkou je UVC žiarenie s najkratšou vlnovou dĺžkou, ktoré je najškodlivejšie. „Pri prechode ozónovou vrstvou atmosféry by malo byť celkom absorbované atmosférou,“ uzatvára tému odborníčka Slotová.

Zdroj: Rimava.sk, RÚVZ Banská Bystrica


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross