No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Začne sa očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V, v rámci Gemera-Malohontu a Novohradu bude zatiaľ dostupná iba v jedinom meste

LUČENEC – Po niekoľkých mesiacoch od nákupu ruskej vakcíny Sputnik V sa konečne reálne priblížil začiatok očkovania touto látkou. Záujemcovia sa už môžu registrovať do takzvanej čakárne na portáli korona.gov.sk. Samotné očkovanie sa má začať už 7. júna.

V každom kraji bude fungovať jedno očkovacie centrum. Teraz sa dorieši logistika, návoz vakcín, ich uskladnenie a potom aj použitie,“ povedal v tejto súvislosti minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v relácii TV Markíza Na telo. V rámci Banskobystrického kraja to podľa neho bude Lučenec. Ostatnými mestami na Slovensku sú Bratislava, Piešťany, Nové Zámky, Bojnice, Žilina, Michalovce Humenné.

Lengvarský podotkol, že logistika Sputnika V je možno najkomplikovanejšia zo všetkých. „Vyžaduje mraziaci reťazec pri -20 stupňoch Celzia a po rozmrazení a príprave do striekačky vydrží dve hodiny,“ vysvetlil s tým, že aj to je jeden z dôvodov, prečo bude vakcína dostupná len na ôsmich miestach. Povedal tiež, že záujem o ruskú vakcínu odhaduje na 80 000 osôb v rámci celej SR.

Článok pokračuje pod reklamouSputnik V je určený pre osoby od 18 do 60 rokov, keďže očkovanie vyšších vekových skupín neuvádza výrobca v návode na použitie očkovacej látky. Súčasťou registrácie je formulár o prípadných nežiaducich účinkoch vakcíny a informovaný súhlas. Ľudia očkovaní vakcínou Sputnik V môžu mať oproti iným očkovaným sťažené cestovanie do niektorých krajín, keďže nejde o vakcínu, ktorá by bola oficiálne schválená Európskou úniou.

O nákupe vakcíny Sputnik V rozhodol ešte začiatkom marca vtedajší premiér Igor Matovič. Nákup vopred neprediskutoval s koaličnými partnermi a následne sa preto stal spúšťačom koaličnej krízy, ktorá vyvrcholila jeho odchodom z postu predsedu vlády.

Úrad vlády SR pri nákupe Sputnika V uvádzal, že očkovanie touto vakcínou bude bez obmedzenia veku. To sa však nenaplnilo.

Foto: ilustračné


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross