No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Odborníci avizujú, žltačka sa šíri najmä v lete a na jeseň

cakarenHepatitída typu A, ľudovo nazývaná žltačka či choroba špinavých rúk. Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa najviac vyskytuje hlavne v lete i jeseň, kedy sa deti vracajú do škôl. Toto ochorenie neobišlo od začiatku tohto roka ani okres Rimavská Sobota, Revúca či Veľký Krtíš. Rimava.sk o tom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica, Mária Tolnayová.

Podľa jej slov tomuto ochoreniu sa nevyhli deti, adolescenti, dospelí a ani dôchodcovia. „V spomínaných okresoch sme viac rokov mali priaznivú situáciu. Vyskytli sa maximálne jeden až tri prípady ročne, nemali sme ani epidemický výskyt. Teraz však zaznamenávame výskyt tohto ochorenia roztrúsene u detí ako aj u dospelej populácie a to bez epidemiologickej súvislosti. A to nielen u ľudí, ktorí žijú v prostredí s nižším hygienickým štandardom, ale aj u ľudí, ktorí rozhodne nežijú v takomto prostredí. Nedá sa presne určiť, kde sa nakazili, odhadujeme, že najpravdepodobnejšie v dopravnom prostriedku alebo zariadení, ktoré navštevuje veľa ľudí,“ popisuje aktuálnu situáciu Mária Avdičová, vedúca odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ. Ako dodáva, výskyt žltačky v súčasnosti zaznamenávajú mnohé okresy hlavne na východnom Slovensku. Podľa Avdičovej, v prípade podozrenia na žltačku je potrebné navštíviť praktického lekára, ktorý urobí klinické vyšetrenie.

Ako sa chrániť pred vznikom ochorenia?

Podľa Tolnayovej prvým veľmi dôležitým krokom je dodržiavanie zásad osobnej hygieny, v ktorej dominuje umývanie rúk a dodržiavanie hygienických zásad pri príprave a manipulácii s potravinami a pitnou vodou. „Účinnou formou ochrany je očkovanie. Vytvorenie ochrannej hladiny protilátok trvá 15 dní. Očkovanie je plne hradené z verejného zdravotného poistenia len v prípade, že osoba bola v kontakte s chorým, alebo podozrivým z ochorenia na VHA. Výnimkou sú dvojročné deti, ktoré pochádzajú z prostredia s nízkym hygienickým štandardom,“ avizuje hovorkyňa a zároveň doplnila, že tieto deti by mal všeobecný lekár pre deti a dorast, ktorý im poskytuje zdravotnú starostlivosť preventívne zaočkovať tiež na úhradu zo zdravotného poistenia. Ak riziko infikovania sa na pracovisku určí pracovná zdravotná služba, podľa Tolnayovej očkovanie uhrádza zamestnávateľ. „Ostatné osoby, ak sa chcú proti VHA zaočkovať, si musia očkovaciu látku zaplatiť,“ poznamenala.

Žltačka patrí medzi ochorenia, ktorým hovoríme choroba špinavých rúk. Tento názov vznikol podľa spôsobu prenosu fekálne – orálnou cestou. Vírus sa do vonkajšieho prostredia totiž vylučuje stolicou a do tela sa dostáva ústami (cestou špinavých rúk alebo znečistenej potravy). K znečisteniu rúk môže dôjsť pri dotýkaní sa rôznych predmetov - tyč v autobuse, nákupné vozíky, kľučky na dverách. Potrava môže byť znečistená aj rukami osoby, ktorá stravu pripravovala. Hoci je bez príznakov ochorenia, môže byť v inkubačnom čase a vírus vylučovať stolicou. Pôvodcom infekcie je vírus hepatitídy A , ktorý je veľmi odolný voči vonkajším vplyvom a preto sa dlhodobo v prostredí udržuje. Je odolný aj voči kyslosti žalúdočnej šťavy. Inkubačný čas ochorenia je čas, ktorý uplynie od nakazenia sa po prvé príznaky ochorenia. Je veľmi dlhý – trvá 15 až 50 dní. Prejavy ochorenia na žltačku sú nasledovné: V prvom štádiu sa žltačka môže prejaviť ako chrípkové ochorenie, alebo angína. Začína nešpecifickými príznakmi – objavia sa vyššie teploty, bolesti hlavy, malátnosť, pocit únavy, bolesti celého tela. Ochorenie pozvoľna prechádza do druhého štádia, v ktorom sú v popredí nechutenstvo, bolesti pod pravým rebrovým oblúkom, tráviace ťažkosti, tmavý moč (farba piva), svetlá stolica, žlté sfarbenie očných bielok a pokožky. Je to štádium s príznakmi poškodenia pečene. Tá si prestáva plniť svoju úlohu, opúcha, tlačí na svoj obal bohato zásobený nervovými ukončeniami a preto je bolestivá. V tomto štádiu vylučuje chorý do stolice veľké množstvo vírusov a je vysoko infekčný.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross