Hepatitída typu A, ľudovo nazývaná žltačka či choroba špinavých rúk. Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa najviac vyskytuje hlavne v lete i jeseň, kedy sa deti vracajú do škôl. Toto ochorenie neobišlo od začiatku tohto roka ani okres Rimavská Sobota, Revúca či Veľký Krtíš. Rimava.sk o tom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica, Mária Tolnayová.
Podľa jej slov tomuto ochoreniu sa nevyhli deti, adolescenti, dospelí a ani dôchodcovia. „V spomínaných okresoch sme viac rokov mali priaznivú situáciu. Vyskytli sa maximálne jeden až tri prípady ročne, nemali sme ani epidemický výskyt. Teraz však zaznamenávame výskyt tohto ochorenia roztrúsene u detí ako aj u dospelej populácie a to bez epidemiologickej súvislosti. A to nielen u ľudí, ktorí žijú v prostredí s nižším hygienickým štandardom, ale aj u ľudí, ktorí rozhodne nežijú v takomto prostredí. Nedá sa presne určiť, kde sa nakazili, odhadujeme, že najpravdepodobnejšie v dopravnom prostriedku alebo zariadení, ktoré navštevuje veľa ľudí,“ popisuje aktuálnu situáciu Mária Avdičová, vedúca odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ. Ako dodáva, výskyt žltačky v súčasnosti zaznamenávajú mnohé okresy hlavne na východnom Slovensku. Podľa Avdičovej, v prípade podozrenia na žltačku je potrebné navštíviť praktického lekára, ktorý urobí klinické vyšetrenie.
Ako sa chrániť pred vznikom ochorenia?
Podľa Tolnayovej prvým veľmi dôležitým krokom je dodržiavanie zásad osobnej hygieny, v ktorej dominuje umývanie rúk a dodržiavanie hygienických zásad pri príprave a manipulácii s potravinami a pitnou vodou. „Účinnou formou ochrany je očkovanie. Vytvorenie ochrannej hladiny protilátok trvá 15 dní. Očkovanie je plne hradené z verejného zdravotného poistenia len v prípade, že osoba bola v kontakte s chorým, alebo podozrivým z ochorenia na VHA. Výnimkou sú dvojročné deti, ktoré pochádzajú z prostredia s nízkym hygienickým štandardom,“ avizuje hovorkyňa a zároveň doplnila, že tieto deti by mal všeobecný lekár pre deti a dorast, ktorý im poskytuje zdravotnú starostlivosť preventívne zaočkovať tiež na úhradu zo zdravotného poistenia. Ak riziko infikovania sa na pracovisku určí pracovná zdravotná služba, podľa Tolnayovej očkovanie uhrádza zamestnávateľ. „Ostatné osoby, ak sa chcú proti VHA zaočkovať, si musia očkovaciu látku zaplatiť,“ poznamenala.
Zdroj: Rimava.sk