No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Odborníci radia: chrípku, nepodceňujte ani v lete. Doplatili na ňu aj prázdninujúci žiaci

Hoci akútno respiračné (ARO) ako aj chrípkové ochorenie (CHPO) v Banskobystrickom kraji v uplynulom týždni klesli, odborníci radia nepodceňovať ich ani v lete. „Ide totiž o vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré postihuje okrem dýchacích ciest celý organizmus. Vzhľadom na existenciu veľkého množstva iných respiračných vírusov, ktoré môžu vyvolať ochorenie podobné chrípke, sa potom podceňuje aj samotná chrípka,“ uviedla pre Rimava.sk Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Podľa jej slov na rozdiel od iných respiračných vírusov, vírus chrípky je schopný spôsobiť vysokú chorobnosť v krátkom čase s ťažkým priebehom ochorenia, ktoré môže končiť úmrtím. Ako ďalej poznamenala, chrípka je iniciátorom ťažkých komplikácií, ako bakteriálny zápal pľúc, metabolický rozvrat, zlyhanie srdca a iné závažné zdravotné následky.

V uplynulom týždni odborníci zaevidovali v Banskobystrickom kraji viac ako 1200 chorých na ARO, čo podľa Tolnayovej reprezentuje prepočítanú chorobnosť takmer 440 osôb na 100 tisíc obyvateľov. Ako hovorkyňa doplnila, najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Lučenec, i Rimavská Sobota. „Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov v okrese Poltár. Z hľadiska veku je v absolútnych číslach aktuálne najvyšší počet chorých na ARO medzi seniormi a paradoxne medzi už prázdninujúcimi žiakmi základných škôl od 6 do 14 rokov. Najmenej chorých je medzi adolescentmi,“ ozrejmila a dodala, že v medzitýždňovom porovnaní mierne stúpol počet komplikácií z akútnych respiračných ochorení.

Najvyšší počet skomplikovaných ochorení horných dýchacích ciest a chrípky sa podľa Tolnayovej prejavil tentoraz vo vekovej skupine ekonomicky aktívneho obyvateľstva a žiakmi základných škôl, nulu vykazujú komplikácie medzi adolescentmi.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross