No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Odkaz do neba: Pani Tóthová, máte svojich nasledovníkov. Plavcov neodradil ani prvý sneh

ladove-medvedePartiu otužilcov, ktorí sa tento rok rozhodli neukončiť letnú turistickú sezónu na Kurinci a naďalej sa chodia kúpať, neodradil ani prvý napadnutý sneh v polovici novembra. Naopak, s klesajúcimi stupňami, kde teplota vody sa blíži k štyrom stupňom, sa tešia čoraz väčšiemu počtu otužilcov a ľuďom ďakujú za podporu. Podľa plavkyne Renáty, ktorá vždy mala rada chladnejšiu vodu ako iní, pre pravidelnejšie kúpanie práve na Kurinci sa rozhodla pri spomienke na pani Gabiku Tóthovu, plavkyňu telom aj dušou. „Bola veľmi obľúbená a mali sme ju radi. Keď plávame a svieti nám slniečko, tak si na ňu spomenieme, že teta Gabika nám vybavila počasie,“ povedala Renáta. Ako spomenula, sú iba začiatočníci, no sú odhodlaní pokračovať čo najdlhšie. „Najlepšie je však začínať postupne, už v lete,“ upozorňuje plavkyňa. Na Kurinci sa * Sobotské Ľadové Medvede stretávajú každú sobotu a niekedy aj počas týždňa.

Ďalším začínajúcim „ľadovým medveďom“, ktorý sa postupne pridal, je 26-ročný Martin z Rimavskej Soboty, ktorý ako sám povedal, s otužovaním začal iba túto sezónu. Ako pre Rimava.sk uviedol, rozhodol sa tak aj zo zdravotných dôvodov, kvôli preťaženému ramenu pri cvičení. „Pri regenerácii a popri rehabilitácii som veľmi rýchlo zbadal lepšie účinky,“ povedal Martin, podľa ktorého sa však človek cíti oveľa lepšie a zimu už vníma inak. „Pozitívne pocity počas kúpania sú úplne badateľné. Človek je viac nabitý energiou,“ dodal Rimavskosoboťan.

„Najprv to bolo len bežné, skoro denné, chodenie po záverečnej v práci na bicykli po cyklotrase k Zelenej vode počas celej letnej sezóny, kde po zvítaní sa so známymi nasledovalo plávanie v jazere, potom trocha posedieť a pokecať. Reč padla aj o otužovaní samozrejme,“ priblížil začiatky svojho kúpania Jozef. Ako spomenul, nikdy predtým nad otužovaním neuvažoval len poznamenal, že po saune má rád kaďu so studenou vodou.

„Postupne som zisťoval, že už vôbec neriešim chlad vody vďaka neskutočnej eufórii, ktorú mi pobyt v čoraz chladnejšej vode prináša,“ ozrejmil Jozef.
Časom si však všimli, že sa im žiada kúpať aj po skončení letenej sezóny v chladnejšej vode. „Postupne som zisťoval, že už vôbec neriešim chlad vody vďaka neskutočnej eufórii, ktorú mi pobyt v čoraz chladnejšej vode prináša,“ ozrejmil Jozef, podľa ktorého sa zrodil nápad stretávať sa častejšie na spomienkovom dni na známu pani Gabiku Tóthovú. Postupne si podľa neho vymieňali medzi sebou skúsenosti a starší parťáci začínajúcich otužilcov sem tam poučili na čo si dať pozor. „Otužovanie samo o sebe je veľmi prospešné zdraviu, ale je potrebné naslúchať vlastnému telu či je mu to ešte príjemné a sledovať si čas strávený v chladnej vode, aby sa telo veľmi nepodchladilo,“ zdôraznil Jozef, podľa ktorého niektorí plavci chodia na doporučenie lekárov, on však chodí hlavne preto, lebo chce znova a znova zažiť slastné pocity príjemného štípania celej pokožky, ktoré sa dostaví po krátkom čase plávania.
A čo si myslíte, je otužovanie finančne náročné? Podľa Jozefa nie. „Pre bezpečnejší a príjemnejší vstup do chladnej vody sme si niektorí z nás kúpili neoprénovú obuv určenú na rôzne vodné športové aktivity, prípadne rukavice, keďže cez ruky a chodidlá sa telo najskôr ochladzuje. Nosíme si so sebou aj župany, ktoré sú príjemnejšie pre sušenie prekrvenej pokožky. Chýbať nesmie teplý čaj, z ktorého si postupne chlipkáme a pri veľmi povzbudivej nálade sa pomaly obliekame,“ dodáva Jozef.

O pani Gabike jej priatelia v dobrom hovorievali, že je prírodný úkaz a bude ťažké nájsť jej nasledovníkov. Ako sa zdá, partia otužilcov sa o pokračovanie tradície – zimného kúpania sa v jazere na Kurinci – postará.

Na Kurinci si pripomenuli pani Tóthovú, plavkyňu telom aj dušou

  • Doplnené 27. novembra - názov Sobotské Ľadové Medvede

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Archív plavcov


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross