No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Za opatrovateľskú službu zaplatia dôchodcovia o polovicu menej

Obyvatelia Rimavskej Soboty, ktorí potrebujú pomoc opatrovateliek, zaplatia od januára 80 centov za hodinu opatrovateľskej služby, čo je približne o polovicu menej ako doteraz. Rozhodli o tom poslanci rimavskosobotského mestského zastupiteľstva na svojom poslednom rokovaní, návrh jednohlasne schválili. Samospráva očakáva zvýšenie záujmu o opatrovateľskú službu, keďže po poslednom zdražení klientov ubudlo. V  lete totiž mesto reagovalo na novelu zákona a z  dovtedajších 50 centov zdražela hodina opatrovania na 1,65 eur.

„Mnohí občania sa museli vzdať tejto služby, lebo im to  jednoducho nevychádzalo. Myslím si, že tí ľudia si to zaslúžia,celý život robili, platili dane mestu, takže mesto im to musí nejakou formou vrátiť teraz, keď už nie sú sebestační ,“ povedal pre Rimava.sk poslanec a zároveň predseda komisie sociálnych vecí, rodiny a rómskej problematiky Štefan Baláž.  Podľa jeho slov malo  zdraženie dvojitý dopad, klesol počet záujemcov o opatrovateľskú službu a mesto muselo prepustiť aj opatrovateľky. Ako dodal, samospráva zároveň bude musieť hľadať rezervy v rozpočte, aby nahradila stratu, ktorú spôsobia nižšie príjmy z opatrovateľskej služby.

Ako na rokovaní uviedol viceprimátor Ladislav Rigó, v návrhu rozpočtu sa počíta s príjmami za opatrovateľskú službu vo výške 12 tisíc eur, s výdavkami vo výške viac ako 135 tisíc eur. „Vidíte, že mesto slúži aj pre tých, ktorí sú na to odkázaní v sociálnej oblasti,“ doplnil.

Vlani v januári využívalo opatrovateľskú službu 53 klientov,  k začiatku októbra ich bolo 29. Počet opatrovateliek sa za ten čas znížil z 19 na 12.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: SITA


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross