No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Oplatí sa na Slovensku zostať? Ako by to mohlo vyzerať po voľbách? Aj týmto témam sa venovali na debate v Čiernom orlovi

RIMAVSKÁ SOBOTA/SLOVENSKO – Zostať alebo nie? Otázka, ktorou sa zaoberá čoraz viac obyvateľov Slovenska. Na danú tému sa preto vo štvrtok (7. septembra) o 18:00 v priestoroch Čierneho orla uskutočnila občianska debata.

Diskusie sa zúčastnil Michal Handzuš, hokejista, tréner a aktivista, ktorý sa venuje viacerým charitatívnym projektom a podporuje mladých ľudí v ich snahách o lepšiu budúcnosť, presadzoval svoje názory o tom, prečo tu zostať. Taktiež sa však venoval aj témam, ako by sa dalo Slovensko zlepšiť. Ďalšou z účinkujúcich bola Csilla Droppová z platformy Nie v našom meste. V neposlednom rade sa na diskusii podieľala aj Zuzana Janíčková Úradníčková z Centra materiálnej pomoci.

Článok pokračuje pod reklamou


Medzi diskutujúcimi padla aj otázka, ktorá je v súčasnosti skloňovaná v každom kúte Slovenska, nielen v tom našom – prečo ísť voliť? „Ja idem voliť, pretože chodím voliť vždy a považujem to za jedno z mojich najkrajších občianskych práv,“ uviedla Janíčková Úradníčková. S Handzušom sa jednoznačne zhodli na tom, že dnešné právo voľby je oproti minulosti silnejšie a na rozdiel od našich starých rodičov, toto právo môžeme naplno využívať.

Michal sa tiež vyjadril k cestovaniu do zahraničia, ktoré podľa jeho názoru nemusí mať negatívny podtón. Za hranicami Slovenska strávil 18 rokov a do domoviny sa vrátil pred 8 rokmi. Myslí si, že zo zahraničia si môžeme zobrať poučenie a tvoriť niečo podobné aj u nás na Slovensku.

Jednou z otázok, ktorá pri diskusii padla, sa zaoberala tým, či je naša sloboda ohrozená. Podľa Zuzany z Centra materiálnej pomoci, sa môžeme prostredníctvom demokratických prvkov sami obrať o slobodu. Podľa Handzuša nie je nič stratené, dôležitá je komunikácia. "Nemusíme mať rovnaký názor, ale normálne si to argumentujme," vysvetlil. Taktiež hovoril o tom, ako z rozdielnych názorov dokázali ľudia z minulosti vytvoriť niečo veľké.

Podľa slov Zuzany je v poriadku nesúhlasiť alebo vyjadriť svoj názor a vysvetliť, prečo hovoríme nie. "Takéto základné komunikačné zručnosti nám ešte chýbajú a je to znovu v našich rukách, aby sme to učili aj naše deti,“ dodala. Chcela by tiež, aby bol už v školách vytvorený väčší priestor, ktorý by bol venovaný práve takýmto témam.

Ako to bude podľa nej vyzerať po voľbách? "Ja neočakávam nič, vôbec. Je to pre mňa jeden dátum, kedy si zúčtujeme predchádzajúce obdobie a začíname nové. Staviame medzi sebou ploty a nie mosty, a je to čoraz ťažšie a ťažšie, ale nie je to nezvládnuteľné.“

Handzuš usúdil, že si môžeme želať čokoľvek. "To, čo bude potom, s tým sa budeme musieť vyrovnať, načo si míňať energiu na to, čo asi bude." Taktiež však pripomenul, že mladí ľudia sú motorom a mali by sa viac angažovať a zaujímať o svoju budúcnosť.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross