No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ornitológovia hlásia menej vodného vtáctva ako iné roky, môže za to krutá zima

kacka - FOTO: Jozef KozlokPredošlé dva týždne viac ako dvesto ornitológov sčítavalo v rámci medzinárodného zimného sčítania vodného vtáctva vtáky na viac ako 500 lokalitách. Spolu ornitológovia kontrolovali počet vtákov na viac ako dvetisíc kilometroch riek a potokov. Napriek podrobným sčítavaniam na takto veľkom počte lokalít zistené počty vodných vtákov nedosiahli rekordné hodnoty. „Zimujúce vodné vtáctvo totiž značne ovplyvnili dlhotrvajúce mrazy. V súvislosti s tým si preto ornitológovia všímali aj kondíciu vtáctva a podozrenia na choroby okamžite hlásili aj príslušným veterinárnym správam,“ uviedol pre Rimava.sk Jozef Ridzoň ochranársky manažér SOS/BirdLife Slovensko.

Podľa jeho slov taká zima, ako mali pri sčítavaní vtáctva, sa už dlhšie na Slovensku pri januárovom sčítaní vodného vtáctva nevyskytla. Mnohé lokality, kde sa vtáctvo vyskytovalo predošlé roky úplne zamrzli. Ako avizoval, zamrzli mnohé úseky Váhu, Hrona, zátoky Dunaja a väčšina vodných plôch. „V dôsledku toho napríklad počet chochlačiek vrkočatých na Slovensku klesol niekoľkonásobne. Pritom predošlé roky slovenské zimovisko na Dunaji patrilo medzi najvýznamnejšie v Strednej Európe,“ vysvetľuje Ridzoň a dodáva, že táto situácia sa týka takmer všetkých vodných vtákov zimujúcich na Slovensku. Kým bežne zimuje na Slovensku podľa neho viac ako stotisíc jedincov vodného vtáctva, podľa predbežných výsledkov v januári 2017 počet zimujúceho vodného vtáctva dosiahne rekordne nízke počty. Ako však spomenul, u niektorých odolnejších druhov sa zistili vyššie počty ako v minulosti. Ide o druhy, ktoré do poslednej chvíle vyčkávajú, či ich zimoviská zamrznú a sťahujú sa k nám uprostred zimy napríklad zo susedného Poľska.

„V prípade potápača veľkého dochádza k zisťovaniu vyšších počtov u nás len v prípade tuhých zím. Vtedy zamrznú rieky, na ktorých zimuje v Poľsku a presunú sa cez Karpaty ku nám na nezamŕzajúce vodné toky pod vodnými nádržami na Orave a Liptove. Aj na iných lokalitách môžu mať ľudia pocit, že počet vodných vtákov narástol, v skutočnosti však dochádza len ku koncentrovaniu väčších počtov vodného vtáctva na posledné nezamrznuté úseky. Z tohto pohľadu je výnimočný Dunaj v okolí Bratislavy alebo na dolnom úseku od Váhu po Ipeľ, kde sa koncentrujú vysoké počty kačíc divých, čajok sivých alebo severských divých husí. Na rozdiel od väčšiny Slovenska sú dokonca na dolnom Podunajsku zaznamenané vyššie počty vodného vtáctva ako v minulosti,“ vysvetlil Michal Baláž, koordinátor zimného sčítania vodného vtáctva na Slovensku.

Viaceré druhy vodných vtákov tak zo Slovenska v dôsledku tuhých mrazov odleteli úplne, kým tie, ktoré ostali skoncentrované na posledných miestach prežívajú v ťažších podmienkach. „Táto zima je aj pre prežívanie vodných vtákov ťažká, doslova brutálna. Na mnohých miestach ostali posledné nezamrznuté lokality, kde sa tiesnia veľké kŕdle vodného vtáctva. Delia sa tu o posledné potravné zdroje, preto sme zaznamenali u mnohých prirodzenú mortalitu. Za týchto ťažkých podmienok sú však niektoré druhy, ako napríklad labute vnímavejšie aj na ochorenia, preto sme pri monitoringu všetky slabšie alebo uhynuté jedince hlásili príslušným veterinárnym správam, aby overili či ide o prirodzenú mortalitu v dôsledku vysilenia, alebo o úhyn v dôsledku choroby,“ doplnil Ján Gúgh, hovorca SOS/BirdLife Slovensko.

Je úhyn vtákov aj následkom vtáčej chrípky?

V súvislosti so zistenými úhynmi však ornitológovia vyzývajú na uvážené hodnotenie situácie a na zamedzenie šírenia paniky. Viacerí ľudia sa na Slovenskú ornitologickú spoločnosť obrátili s otázkou ohľadne súčasných zistených úhynov a či je vôbec bezpečné pozorovať vtáctvo. „Na Slovensku bolo aktuálne zistených viacero lokalít s prítomným subtypom vtáčej chrípky H5N8. Tento kmeň je problematický pre chov hydiny, avšak nepredstavuje riziko pre ľudí. Nie je prenosný ani na ľudí, ani na cicavce. Experimentálne sa dokonca robili pokusy na prenesenie tohto vírusu z vtákov na fretky, ktoré patria medzi najviac vnímavé na vtáčie vírusy, nenakazila sa ani jedna. Je preto potrebné dodržiavať a prijať predovšetkým opatrenia na ochranu chovov hydiny, no netreba šíriť paniku v ostatných aspektoch,“ uzatvára Ridzoň. Jedným z efektívnych opatrení by malo byť zavedenie obmedzenia lovu vodného vtáctva v takomto období a minimalizácia vyrušovania na zhromaždiskách. V súvislosti s výskytom vtáčej chrípky ale veterinárna správa viackrát uistila, že slovenské chovy patria medzi najlepšie zabezpečené radom opatrení. Preto za podmienky dodržania opatrení vydaných štátnou veterinárnou správou a podľa dostupných vedeckých prác, možno ďalší výrazne horší vývoj situácie týkajúcej sa vtáčej chrípky vylúčiť. Navyše v najbližších týždňoch by malo prísť oteplenie, ktoré zlepší dostupnosť potravy pre vtáky, ich kondíciu a teda menšiu náchylnosť na choroby, či zoslabnutie v dôsledku hladu.

Zdroj: Rimava.sk, SOS/BirdLife Slovensko


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross