No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Oslavy ukončenia 2. svetovej vojny boli za prísnych hygienických podmienok

Tohtoročná, tradičná spomienka v Rimavskej Sobote na ukončenie druhej svetovej vojny bola s ohľadom na koronavírus za prísnych hygienických podmienok. Zúčastnili sa jej len traja najvyšší predstavitelia mesta, podpredseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov či zástupcovia veľvyslanectva Ruskej federácie a členovia miestneho odboru Matice slovenskej.V poradí 75. oslavy ukončenia druhej svetovej vojny sa uskutočnili v stredu 6. mája pri pamätníku Červenej armády na Námestí M. Tompu. "Kvôli opatreniam neboli prítomné iné inštitúcie, vojaci či reprodukovaná hudba a ani prejavy. Bola to čisto v tichosti pietna spomienka tohto významného výročia. Sme radi, že 75 rokov žijeme v mieri, aj keď v súčasnosti je ten nešťastný koronavírus. Pomaly sa toho snáď zbavíme," povedal pre Rimava.sk podpredseda oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Štefan Baláž. Podľa jeho slov zo zdravotných dôvodov chýbal aj predseda Oblastného výboru SZPB Pavel Brndiar, ktorý sa doteraz dlhé roky prihováral a spomínal, ako postupovali vojská Červenej armády od východu a prechádzali aj naším regiónom.

Táto pietna spomienka je po minulé roky spätá s oslavami Dní mesta Rimavská Sobota, ktoré sa konajú vždy začiatkom mája.

Výročie si pripomenuli aj v Klenovci

Výročie ukončenia najkrvavejšieho masakru v dejinách ľudstva si pripomenuli aj v obci Klenovec. Tento rok vzdali úctu pri pamätníku zástupcovia obce Klenovec, zástupcovia ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, členovia Klubu vojenskej histórie „Krasnogvardejcov“ na Slovensku, členovia klubu motorkárov z Banskej Štiavnice a okolia i členovia Rady Združenia miest a obcí Gemera a Malohontu. „Obyvatelia Klenovca môžu v priebehu mesiaca máj vzdať úctu tomuto výročiu poklonením sa pri pamätníku v parku na námestí a položením kvietku,“ pripomína na sociálnej sieti starostka obce Zlatica Kaštanová.

V tomto roku, na jeho začiatku, si v Klenovci pripomenuli aj 75. výročie oslobodenia obce.
Ukončenie druhej svetovej vojny si pripomíname 8. mája, deň ktorý je aj štátnym sviatkom. Tento deň sa od roku 1945 spája s kapituláciou nacistického Nemecka. V niektorých štátoch sa tento deň označuje aj ako Deň víťazstva v Európe, keďže kapitulácia ukončila druhú svetovú vojnu na starom kontinente.

Pred rokom 1989 sme si Deň víťazstva nad fašizmom pripomínali o deň neskôr, 9. mája. Dôvodom bolo, že Sovietsky zväz požadoval opakovanie aktu podpisu kapitulácie v Berlíne, keďže vo francúzskom Remeši, kde podpísali pôvodný dokument, údajne nemal splnomocneného dôstojníka. Československo neskôr automaticky prebralo sovietsky dátum kapitulácie. Porážka Nemeckej ríše však neznamenala automaticky koniec druhej svetovej vojny. Tá sa skončila až 2. septembra 1945 kapituláciou Japonského cisárstva.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: Attila Gecse, Facebook Zlatica Kaštanová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross