No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Osud chátrajúcej budovy bývalého internátu je zatiaľ nejasný, so župou rokuje aj mesto

10. februára 2011 |  | 

O ďalšom osude budovy bývalého Domova mládeže na Školskej ulici v Rimavskej Sobote zatiaľ nie je rozhodnuté, záujemca o kúpu objektu od Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa ani po niekoľkých mesiacoch nenašiel. S predstaviteľmi župy rokuje aj rimavskosobotská samospráva, ktorá prišla s návrhom vytvoriť v budove domov sociálnych služieb. Definitívne využitie niekdajšieho internátu však nateraz ostáva nejasné. Na objekt dohliada polícia, už niekoľkokrát bol terčom vandalov a zlodejov.

Ako sa uvádza v stanovisku odboru hospodárskej stratégie a riadenia majetku Úradu BBSK, ktoré pre Rimava.sk poskytla Iveta Kureková, kraj má záujem objekt odpredať, nakoľko už neplní žiadny účel pre potreby BBSK ani žiadnej z organizácií v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. „Vzhľadom na zlý technický stav, značnú rozsiahlosť objektu a jeho lokalitu nie je ani predpoklad jeho efektívneho využitia pre potreby BBSK a preto bol i Zastupiteľstvom BBSK vyhlásený za prebytočný,“ uvádza sa v stanovisku. Z týchto dôvodov Úrad BBSK budovu nepretržite ponúka na svojej internetovej stránke, ku dnešnému dňu však nikto neprejavil o tento majetok vážnejší záujem.

Podľa informácií z krajského úradu ohľadom využitia budovy prebehlo niekoľko rokovaní. S podpredsedom vyššieho územného celku sa stretli zástupcovia rimavskosobotskej samosprávy, ktorí chceli objekt za jedno euro. „V januári 2011 sme rokovali aj s pánom Fízikom, ktorý prišiel s myšlienkou prebudovania objektu na strednú školu pre rómskych študentov,“ uvádza sa v stanovisku.

Ako pre Rimava.sk uviedol rimavskosobotský viceprimátor Ján Čeman, ak by mesto objekt od kraja získalo, mohlo by sa uchádzať o financie prostredníctvom projektov a vytvoriť v budove domov dôchodcov a sociálnych služieb. Podľa slov Čemana by tak bola budova využitá, slúžila by občanom a zároveň by tu vznikli nové pracovné miesta. Ako viceprimátor potvrdil, v pondelok má dohodnúť termín opätovného stretnutia s podpredsedom VÚC Ladislavom Topoľským, na ktorom majú byť prítomní aj vedúci majetkových oddelení kraja a mesta.

Budova bývalého internátu je majetkom BBSK, spravuje ju rimavskosobotský Domov dôchodcov a Domov sociálnych služieb (DD a DSS). Väčšia časť komplexu nie je využívaná a chátra, prenajatá je len časť priestorov bloku B, kde sídli Krízové centrum SOS určené pre ženy.
Župa pôvodne chcela v bývalom internáte zriadiť viacúčelový komplex sociálnych služieb, tento zámer však realizovať nemohla. Dôvodom bola nevyhovujúca veľkosť vonkajšieho areálu, podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva nevhodná na umiestnenie ľudí s ťažkými duševnými poruchami a poruchami správania sa.
Zastupiteľstvo BBSK na jar vyhlásilo majetok za prebytočný a určený na odpredaj. Do obchodnej verejnej súťaže sa však nikto neprihlásil.  Všeobecná hodnota nehnuteľností je znaleckým posudkom stanovená na viac ako 1,5 milióna eur.
Na budovu bývalého Domova mládeže pre poškodzovanie majetku ako aj znečisťovanie okolia  od leta vo zvýšenej miere dohliada polícia. Podľa našich informácií tu prespávajú bezdomovci.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross