No active "ca-sidebar-197687" sidebar

OZ Gemerské grúne spustilo kampaň na obnovu vojnových hrobov v Revúcej a Hucíne, podporiť ju môže každý

17. mája 2021 | |  | |
Hrob Antonína Doležela v Revúcej

REVÚCA/HUCÍN – Obnova dvoch zabudnutých vojnových hrobov v Revúcej a Hucíne je cieľom kampane Zabudnutí hrdinovia, ktorú na portáli hromadného financovania Startlab.sk spustilo občianske združenie (OZ) Gemerské grúne. Na jej úspešné zavŕšenie potrebujú vyzbierať aspoň 3000 eur.

Od dnešného dňa (17. 5.) spúšťame našu prvú startlabovú kampaň, ktorej cieľom je obnova zabudnutých vojnových hrobov padlých československých vojakov z roku 1919. Veríme, že sa nám podarí stanovenú sumu vyzbierať a tým zachrániť kus vojenskej histórie,“ uviedol na Facebooku za organizátorov historik Viktor Brádňanský.

Článok pokračuje pod reklamouAko OZ uvádza na stránke kampane, v Revúcej odpočíva vojak Anton (Antonín) Doležel, rodák z Moravy, ktorý padol pri bojoch o Revúcu dňa 16. 6. 1919. V Hucíne je pochovaný ,,italský legionár Anton Habra“.

Pôvodná podoba hrobu Antonína Doležela v Revúcej

„Jeho hrob sa nachádza v poli nad obcou Hucín. Keďže sa pre silnú paľbu nedalo dostať ku cintorínu, jeho spolubojovníci ho pochovali počas bojov na mieste, kde 20. 6. 1919 padol,“ dodáva sa na stránke kampane.

OZ Gemerské grúne zároveň sľubuje, že v prípade, ak sa vyzbiera väčšia suma než cieľová, použijú ju na obnovu ďalších vojnových hrobov z roku 1919 v regióne Gemer-Malohont (v obciach Kameňany, Plešivec, Teplý Vrch či Lenka).

V minulom roku združenie obnovilo vojnové hroby v meste Tisovec. Ako avizujú jeho členovia, v takejto aktivite chcú pokračovať. Podporiť ich môžete priamo na stránke kampane na tomto odkaze.

Rimava.sk začína s častejším informovaním z regiónu Revúcej a okolia. Ak máte záujem o spravodajstvo a zaujímavosti z tejto oblasti, môžete nás sledovať na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Ak máte záujem o reklamu, navštívte túto sekciu na našej stránke.

Zdroj: Rimava.sk, Foto: Startlab.cz


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross