No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pamätný deň holokaustu si vo Fiľakove pripomenú klavírnym koncertom Miroslava Ráca

27. januára 2020 |  | 

Písal sa 27. január 1945. Tento dátum sa do dejín zapísal aj ako deň, kedy oslobodili nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvienčim-Brzezinka). Tento deň má pripomínať utrpenie šesť miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. Tento deň je rovnako aj medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu. Vo Fiľakove si ho už dnes 27. januára pripomenú klavírnym koncertom, v ktorom sa po prvýkrát v MsKS vo Fiľakove predstaví vlastnou klavírnou tvorbou venovanou obetiam holokaustu uznávaný klavirista a skladateľ Miroslav Rác.

„V Mestskom kultúrnom stredisku so začiatkom o 18:00 hodine odznejú skladby, ktoré komponoval na počesť a pamiatku všetkých obetí a preživších holokaustu,“ uviedla riaditeľka MsKS Andrea Illés Kósik.



„Touto klavírnou tvorbou prinášam medzi ľudí, aby si uvedomili  hodnoty života, aby sa medzi sebou neodcudzovali, neposudzovali, neponižovali ani nepovyšovali. Téma holokaustu je veľmi dôležitá a treba si ju pripomínať stále každým dňom, kedy všetci vidíme  nárast extrémizmu, ktorý bagatelizuje, či popiera holokaust,“ povedal Rác pre romata.sk.

Miroslav Rác pochádza z muzikantskej rodiny a k hudbe ho viedli rodičia. Už ako 15-ročný koncertoval v Národnej filharmónii vo Varšave v Poľsku. S vlastnou tvorbou začal ako 13-ročný. Ukončil štúdium na Konzervatóriu Dezidera Kardoša v Topoľčanoch, kde študoval klavír. Za svoju súčasnú tvorbu získal ocenenie a čestný doktorát od Belehradskej univerzity.

Hudbu berie ako celoživotné poslanie. Tvorba Miroslava Ráca je úctivým pamätníkom nevinných obetí holokaustu. Hudobná tvorba a koncerty sú významným edukatívnym nástrojom s cieľom zvýšiť povedomie o holokauste, osobitne rómskom holokauste a jeho nevinných obetiach.
Skomponoval hudbu pre zahraničný dokumentárny film o rómskych deťoch, ktoré zahynuli v koncentračnom tábore Buchenwald. Vystupoval v Izraeli v Tel Avive, v koncentračnom tábore v Seredi, v múzeu v Banskej Bystrici, v Kežmarku, v Ružomberku a v Leviciach, ale aj v Budapešti, v Londýne, čí v Paríži. Aktívne spolupracuje s múzeom Auchwitz – Birkenau v Osvienčime, múzeom SNP v Banskej Bystrici, ale aj so Štátnou vedeckou knižnicou v Prešove.

Zdroj: Rimava.sk, romaspirit.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross