No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pár zaujímavostí z okresu Rimavská Sobota

-Budova bývalej polikliniky T-20 na Železničnej ulici v Rimavskej Sobote i neďaleká bývalá administratívna budova sú v prenájme siete Svet zdravia. „Aktuálne nie sú využívané. Dôvodom je aj zlý technický stav budov a finančne nákladná obnova," uviedla pre Rimava.sk hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

-Bývalý poslanec Národnej rady SR za Smer – SD a neskôr štátny tajomník ministerstva vnútra mení politický dres. Poslanec Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja Michal Bagačka sa rozhodol vstúpiť do strany Hlas – SD. Potvrdil to pre Rimava.sk. Lídrom tejto strany je expremiér Peter Pellegrini.

Článok pokračuje pod reklamou„Je mi ľúto, že sa nenašiel konsenzus, ale mňa presvedčilo, že som mal možnosť robiť štátneho tajomníka. Robil som spolu s ministerkou Sakovou a dosť často aj s premiérom Pellegrinim, takže jednoducho ma to oslovilo. Sme si blízko aj v nejakých názoroch či ideách. Myslím si, že Hlas je perspektívny, aby oslovil aj ľudí," vysvetlil Bagačka. Niekdajší primátor Hnúšte bol predtým členom ĽS - HZDS.

FOTO: archív Branislava Bukviara

-Šéfom vládnej strany Sloboda a solidarita (SaS) je v Rimavskosobotskom okrese Branislav Bukviar. Za túto stranu kandidoval vlani do Európskeho parlamentu a vo februári tohto roka zase vo voľbách do Národnej rady SR. „Na tejto pozícii som už asi tri roky. Robím to bezplatne," povedal Bukviar, podľa ktorého očakávajú rozšírenie členskej základne v okrese. Branislav Bukviar už kandidoval aj v komunálnych voľbách. Na jeseň 2018 sa uchádzal o funkciu poslanca Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote. V roku 2017 kandidoval do Zastupiteľstva BBSK.

-V Tisovci zrekonštruovali miestne komunikácie na uliciach Jesenského a Hviezdoslavovej. Pre Rimava.sk to uviedol prednosta mestského úradu Tibor Tokár. Ako dodal, zrealizovala to spoločnosť RENOVIA za bezmála 19 160 eur s DPH. Išlo o celkovú plochu 1 057 metrov štvorcových.

Vieme, kde skončia obrie kliešte umeleckého kováča

O unikátnych 5-metrových kliešťach z kováčskej dielne Martina Jackuliaka sme vás už informovali. Ich osud však až doposiaľ nebol známy. Ako pre Rimava.sk prednedávnom povedal ich tvorca Martin, hľadal im nový domov, čo sa mu už aj podarilo. Soboťania k nim nebudú mať ďaleko, nájdu ich v Hnúšti počas prechádzky po zatiaľ len pripravovanom náučnom chodníku – informoval o tom primátor Hnúšte Roman Lebeda na sociálnej sieti. Kliešte tak budú umiestnené na mieste, ktoré bolo s železiarstvom a baníctvom úzko späté.

- Predseda oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Štefan Baláž zastáva aj funkciu člena ústrednej rady pléna. „Členom som od júna a minulý týždeň som bol aj v predsedníctve pléna," priblížil pre Rimava.sk Baláž, podľa ktorého opatrenia voči koronavírusu sa dotkli aj Dukly, kam išla iba delegácia dvomi autami. „Autobusy z jednotlivých okresov boli zrušené. Mali sme ísť s Lučencom," doplnil Baláž, ktorý je do decembra ešte aj predsedom základných organizácií. Baláž bol dlhé roky riaditeľom Mestského kultúrneho strediska a v súčasnosti je stále aj poslancom MsZ v R. Sobote.

-Turistické informačné centrum v sedle Burda nad Tisovcom je od 12. októbra zatvorené. Platí to do odvolania. Dôvodom je nepriaznivá epidemiologická situácia. V uplynulých týždňoch tu otvorili novú atrakciu, vyhliadkovú terasu. Tá turistov zaujala, no podľa našich informácií jej využitie očakávajú v lepšom počasí.

- Bocianovi sa tento rok z Rimavských Janoviec nechcelo odletieť v prirodzenom čase migrácie. Rodinka chránených živočíchov hniezdila na zákrute, no jeden z jej členov zostal odskúšať zimné podmienky na vlastnú päsť. Podľa informácií pracovníkov Chránenej krajinnej oblasti Cerova vrchovina sa už koncom septembra množili hlásenia o tomto bocianovi. Na
základe monitorovaní pracovníkov bol vitálny a vedel lietať. „Ak sa jeho stav zhorší v dôsledku nedostatočného prísunu potravy alebo iných okolností, operatívne bude zrealizovaný jeho odchyt. Z uvedených dôvodov, prosím, hláste tento prípad, len ak zjavne vidíte núdzový stav tohto jedinca,“ odkazujú na sociálnej sieti pozorovateľom. Začiatkom októbra,za dobrého počasia, bociana videli stále v hniezde. V uplynulých upršaných dňoch je však nezvestný.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross