Slovensko vstupuje do novej éry sociálnej politiky. Parlament schválil kľúčovú novelu zákona, ktorý má podľa vlády definitívne pretrhnúť začarovaný kruh pasivity v hmotnej núdzi.
Projekt Práca namiesto dávok, ktorý je súčasťou novely zákona o službách zamestnanosti, má jednoznačný cieľ: motivovať ľudí, ktorí sú schopní pracovať, aby si našli zamestnanie.
Článok pokračuje pod reklamou
Zákon prešiel väčšinovou podporou poslancov a prináša jasný odkaz – dávky už nebudú automatickým nárokom pre tých, ktorí odmietnu prácu, uvádza Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky na svojej oficiálnej stránke.
Po rokoch diskusií a opakovaného upozorňovania na zneužívanie systému dávok v hmotnej núdzi prichádza zmena. Podľa nových pravidiel, dávky už nebudú automatickým nárokom pre tých, ktorí odmietnu prácu. Ak osoba, ktorá je zdravotne a sociálne schopná pracovať, odmietne vhodnú pracovnú ponuku, štát jej dávku v hmotnej núdzi zníži alebo úplne zruší.
"Na Slovensku začne po rokoch platiť pravidlo, že ak človek, ktorý môže pracovať, odmietne vhodnú pracovnú ponuku, príde o dávku v hmotnej núdzi, resp. mu bude krátená. Netýka sa to ľudí, ktorí z objektívnych príčin nemôžu pracovať, či už zo zdravotných alebo sociálnych dôvodov," uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš.
V prípade, že si človek nájde prácu a prijme vhodnú pracovnú ponuku, bude mu prvé dva mesiace ponechaná dávka v hmotnej núdzi vo výške 100 percent. "Ďalšie dva mesiace mu bude dávka vyplácaná vo výške 75 percent, potom dva mesiace vo výške 50 percent a následne 25 percent tak, ako je to doteraz, aby sme týchto ľudí motivovali,“ upresnil minister práce Erik Tomáš.
Návrh prešiel po diskusiách na tripartite a získal jednoznačnú podporu všetkých zamestnávateľských zväzov, ako aj samospráv a menších odborových organizácií.
"Tento zákon podporuje Združenie miest a obcí Slovenska, podporujú ho aj menšie odbory SOS," doplnil Erik Tomáš.
Ústavnou väčšinou v parlamente prešla aj ďalšia novela zákona z dielne rezortu práce. Táto úprava pozitívne ovplyvní všetkých profesionálnych rodičov, ktorí sa starajú o zdravotne znevýhodnené deti.
Štát po novom poskytne príspevok 5 000 eur na úpravu obydlia. Profesionálni rodičia budú mať nárok na prestávku na obnovu svojej kondície - buď jeden deň v mesiaci alebo šesť súvislých hodín v týždni. Získajú aj lepšie podmienky, vrátane prednostného umiestňovania detí do rodinného prostredia. Zároveň bude umožnený súbeh materskej dávky s výkonom povolania profesionálneho rodiča.
Parlament tak posiela jasný signál: podpora bude naďalej dostupná, ale len pre tých, ktorí ju skutočne potrebujú alebo sú ochotní na sebe pracovať.
NENECHAJTE SI UJSŤ