No active "ca-sidebar-197687" sidebar

AKTUALIZOVANÉ/Parlamentné voľby 2020 v okrese Rimavská Sobota

Doplnené o 23:55 hod.

Podľa predbežných výsledkov najviac hlasov v okrese Rimavská Sobota zatiaľ získala strana MOST-HÍD (17,63%), druhou stranou je SMER-SD (17,27%), treťou v poradí je ĽSNS (17,03%), OĽANO (11,92%), MKÖ-MKS (9,36%) a poslednou stranou nad hranicou zvoliteľnosti je SME RODINA (6,93%).

Doplnené o 23:15 hod.

Skončili sa desiate parlamentné voľby od Nežnej revolúcie a ôsme v histórii samostatnosti Slovenskej republiky. Podľa predbežných informácií bola celková účasť vysoká. Výnimkou nebol ani okres Rimavská Sobota. Celý priebeh parlamentných volieb bol pokojný a bez vážnejších problémov. Aktuálne prebieha sčítavanie hlasov a oficiálne výsledky by mali byť známe v nedeľu 1. marca. O týchto výsledkoch Vás budeme informovať.

Doplnené o 19:30 hod.

Parlamentné voľby sú v plnom prúde aj v posledné hodiny pred zatvorením volebných miestností. Ranné slová vedúceho odboru všeobecnej vnútornej správy v Rimavskej Sobote Lukáša Kvietka sa plnia. Ľudia prichádzajú k volebným urnám aj večer. Odzrkadľuje to aj samotná účasť. Ako pre Rimava.sk uviedli niektorí predsedovia volebných komisií, účasť je vysoká a prekračuje 40 percent.Doplnené o 13:50 hod.

Doterajší priebeh parlamentných volieb je v okrese Rimavská Sobota zatiaľ pokojný. Pre Rimava.sk to potvrdil aj vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy v Rimavskej Sobote Lukáš Kvietok. Na pokojný priebeh dohliada v celom kraji viac ako 900 policajtov. Policajti všetkých zložiek hliadkujú v každom meste, aj obci. Okrem nich zabezpečuje bežný výkon služby v našom kraji ďalších bezmála 400 policajtov,“ avizuje polícia Banskobystrického kraja.

Tohtoročné parlamentné voľby sa však predĺžia, a to vo Veľkom Krtíši a Banskej Bystrici. Vo Veľkom Krtíši zomrela členka volebnej komisie a v Banskej Bystrici umrel volič. Volebné miestnosti tam boli na určitý čas zatvorené a tak sa na týchto miestach voľby predĺžia o hodinu, teda do 23:00 hod. Informáciu priniesla TASR.

Hoci je nateraz pokoj, zaručene rušný večer i noc zažijú pracoviská zriadené Štatistickým úradom SR. To v Rimavskej Sobote bude mať na starosti spracovať zápisnice z viac ako 200 okrskov.

Začali sa desiate parlamentné voľby od Nežnej revolúcie a ôsme v histórii samostatnosti Slovenskej republiky. Volebné miestnosti sa otvorili na čas, o 7:00 hod. ráno. Voliť je možné do 22:00 hod. Podľa údajov štatistického úradu môže svoj hlas odovzdať takmer 4,5 milióna oprávnených voličov. O kreslá v parlamente v týchto voľbách bojuje 24 politických subjektov.

Rovnako aj okres Rimavská Sobota žije 29. februára voľbami. Ako ďalej Rimava.sk informoval vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy v Rimavskej Sobote Lukáš Kvietok, začiatok a doterajší priebeh volieb v Rimavskej Sobote je bez problémov. „Všetko začalo ako má, nie sú hlásené žiadne problémy,“ uviedol Kvietok. Podľa jeho slov najviac ľudí chodí k volebným urnám ráno a potom večer. To Rimava.sk potvrdili aj predsedovia jednotlivých okrskových komisií. Podľa ich slov je hneď od otvorenia vysoká volebná účasť. „Hneď ako sa otvorili volebné miestnosti, tak začali ľudia chodiť a chodia doteraz v pomerne vysokom počte,“ uviedol jeden predseda komisie. V okrese Rimavská Sobota sa volí v 151 okrskoch, z toho v okresnom meste v 27.

Ako voliť?

Volič sa po príchode do volebnej miestnosti musí volebnej komisii preukázať platným preukazom totožnosti. Pokiaľ tak nespraví, nebude mu umožnené hlasovať.

Po zázname do dvoch rovnopisoch zoznamu voličov dostane volič hlasovacie lístky a prázdnu obálku. Po prevzatí lístkov a obálky môže volič vstúpiť do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov.
Na hlasovacom lístku môže zakrúžkovaním poradového čísla najviac u štyroch kandidátov uvedených na jednom hlasovacom lístku vyznačiť, ktorému z kandidátov dáva prednosť. Následne vloží do obálky jeden hlasovací lístok, obálku zalepí a vhodní do hlasovacej urny.

Rezort vnútra zriadil infolinku

Ministerstvo vnútra sprístupnilo informačnú linku k voľbám do Národnej rady SR. Svoje otázky týkajúce sa volieb tak môžete klásť na telefónnych číslach 02/5094 2317, 02/ 5094 2312 v čase od 7:30 do 15:30 hod aj dnes 29. februára v deň volieb. Infolinka funguje počas celého dňa až do uzavretia volebných miestností.

Zdroj: Rimava.sk, Ministerstvo vnútra SR


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross