No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Partia dobrovoľníkov čistila Ipeľ. Úsek je pripravený na vodácku sezónu

Eko deň na rieke Ipeľ. foto: Rimava.sk

KALONDA – Skupina dobrovoľníkov vyčistila úsek Ipľa od Rapoviec po Kalondu. Stalo sa tak v prvú júnovú sobotu (5. 6.), kedy sa pri rieke uskutočnil eko-deň. Cieľ bol jasný – vyzbierať smeti a pripraviť úsek na novú vodácku sezónu.

„Oslavujeme takto svetový deň životného prostredia. Chceme o ňom zvýšiť povedomie a tiež vyčistiť novú atraktivitu v regióne, ktorá je turistami dosť využívaná,“ ozrejmila Michaela Hrnčiarová z informačného centra Europe Direct Lučenec.

Do sobotnej akcie sa zapojila skupina dobrovoľníkov z lučeneckej samosprávy, tamojšieho informačného centra Europe Direct, z projektov Splavuj Ipeľ a Dobrovoľníci Novohradu i z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) turistický Novohrad a Podpoľanie.

Článok pokračuje pod reklamou.


„Prínosom celej udalosti má byť zviditeľnenie projektu Splavuj Ipeľ a aj zvýšenie povedomia o tom, že smeti do prírody nepatria,“ zhrnul Tomáš Krahulec, riaditeľ OOCR turistický Novohrad a Podpoľanie.

Projekt Splavuj Ipeľ je tak pripravený na prvú oficiálnu sezónu, ktorá odštartuje s príchodom letných prázdnin. Vlaňajšie leto bolo pre partiu vodákov pilotnou skúškou.

„Naším zámerom nebolo ponúkať splavovanie ako atrakciu. Po tom, ako sme úsek vyčistili, sa o projekt začali zaujímať naši známi. Neskôr za nami začali chodiť ľudia, ktorí si splav chceli vyskúšať, a tak nám neostalo nič iné, než im to umožniť,“ opísal Erik Danko zo Splavuj Ipeľ.

Ako pokračoval, približne desaťkilometrový úsek Ipľa ponúka pokojnú jazdu. „Tento úsek je vo vodáckych knihách označovaný ako pokojná voda. Nie sú tu žiadne nebezpečné pereje, hoci rieka má asi tri miesta, kde treba dávať pozor. Ľuďom však vždy vysvetlíme, čo majú robiť, aby ich zvládli v zdraví a pohode,“ dodal Danko.

Zapojené organizácie chcú v podobných dobrovoľníckych eko projektoch pokračovať aj v budúcnosti.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross