No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Petrivaldského vila v Hnúšti je opäť o krok bližšie k novej podobe múzea dejateľov regiónu

Celková rekonštrukcia Petrivaldského vily v Hnúšti bude stáť okolo 260 tisíc eur bez DPH. Väčšinu financií na opravu tejto národnej kultúrnej pamiatky chce samospráva získať z dotácií. Prvých 100 tisíc eur už mesto má k dispozícii.

Rekonštrukcia bude behom na dlhú trať

„Minulý rok sme získali 100 tisíc z Akčného plánu,“ povedala pre Rimava.sk prednostka Mestského úradu v Hnúšti Oľga Maciaková s tým, že momentálne pracujú na stavebnom povolení. Mesto vyhlásilo aj verejnú obchodnú súťaž na zhotoviteľa stavby, ktorá potrvá do konca augusta 2020. Po jej ukončení by chceli začať s rekonštrukciou. Podmienkou je súhlas dodávateľa s výstavbou na etapy. Tá bude závisieť od toho, ako bude mesto úspešné so získavaním financií na opravu národnej kultúrnej pamiatky.

Článok pokračuje pod reklamouSamospráva už podala ďalšiu žiadosť o príspevok od Miestnej akčnej skupiny Malohont v rámci priority Región príťažlivý pre návštevníkov. „Je opäť vo výške 100 tisíc eur. Je už takmer trištvrte roka v hodnotení a ešte stále nevieme, či ju získame. V novembri budeme podávať ďalšiu žiadosť o približne 100 tisíc na Ministerstvo kultúry SR v rámci projektu Obnovme si svoj dom,“ ozrejmila prednostka Maciaková. „Ťažko sa predvída, ako dlho to bude trvať. Aj samotná realizácia možno potrvá nejaké tri roky,“ vysvetlia Maciaková s tým, že obnova národnej kultúrnej pamiatky je zložitejšia.

Vizualizácia Petrivaldského vily. Zdroj: Ivan Siláči

Väčšinu financií chce Hnúšťa získať z dotácií, z mestského rozpočtu potečú financie najmä na vnútorné vybavenie vily. „To z dotácií získame len veľmi ťažko,“ objasnila Oľga Maciaková s tým, že 4 000 eur mesto získalo od BBSK na štúdiu, ktorá ukáže, ako by objekt mohol byť zariadený.

Z chátrajúceho objektu bude múzeum

Nádych minulosti si historická budova zachová. Samospráva sa aj na základe ankety, v ktorej občania vyjadrili svoj názor na budúce využitie budovy, rozhodla zriadiť v bývalej vile múzeum dejateľov regiónu. Osobnosti ako Ján Francisci Rimavský, Ivan Krasko, Matej Hrebenda či Juraj Palkovič a mnohí iní sa opäť stretnú na jednom mieste.

„Od začiatku sme chceli, aby tam bolo literárne múzeum. Ján Francisci Rimavský je náš hlavný literát, národovec. Celé toto údolie sa môže pýšiť známymi literátmi,“ povedala Maciaková, podľa ktorej je potrebné, aby sa o nich ľudia mohli dozvedieť všetko dôležité pod jednou strechou.

Vila patrila lekárnikovi

Petrivaldského vila je neoklasicistická dvojpodlažná vilka postavená okolo roku 1830, bola majetkom rodiny Petrivaldských už v roku 1867. Navrhli ju stavitelia z Rožňavy s nepravidelným pôdorysom a typickou vežičkou. Priečelie je obložené kvalitnou piešťanskou pálenou signovanou tehlou. „Podarilo sa mi nájsť na rube dvoch rôznych rozpolených tehál značku – v ľavej časti elipsy písmeno ‚U' a v pravej časti uzatvárajúcej elipsu písmeno ‚T', čo by podľa katalógu signovaných tehál na Slovensku malo udávať výrobcu. V tomto prípade Uzsicskay Téglagyár pri Piešťanoch,“ priblížil milovník histórie Martin Pliešovský z Hnúšte. V pristavenom zadnom trakte bolo v minulosti umiestnené zariadenie na výrobu a plnenie sódovky do uzatvárateľných 3 a 5-litrových fliaš.

„Pankrác Petrivaldský, prezývaný Dundy, bol povolaním lekárnik. Keď sa 2. mája 1909 narodil v Hnúšti, matrikár ho zapísal v maďarčine ako Pongrácz Atilla, hoci bol evanjelikom a materinskej reči slovenskej,“ uviedol Martin Pliešovský.

Zdroj: Rimava.sk, Foto: Martin Babarík


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross