No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PETROK: Keď nemôžeme bojovať na ihrisku, tak sa snažíme pomôcť takýmto spôsobom

Futbalisti z Hnúšte zareagovali na výzvu, týkajúcu sa nedostatku krvi a darcov v rimavskosobotskej nemocnici. Najdôležitejšiu tekutinu boli darovať v priebehu druhej polovice apríla. Podľa slov manažéra FK Iskra Hnúšťa Mariana Petroka sa rozhodli zabojovať a pomôcť takýmto spôsobom, keď nemôžu bojovať na samotnom ihrisku. Postupne po skupinkách transfúzne oddelenie navštívilo asi 15 futbalistov, medzi nimi aj niekoľko prvodarcov.

"S chlapcami z klubu často komunikujeme a všetci sú nešťastní z tejto situácie, že nemôžeme spoločne športovať. Pripravujú sa individuálne doma alebo chodia behať do prírody," priblížil pre Rimava.sk Petrok. Ako podotkol, reagovali tak na výzvu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ktorý požiadal občanov o podporu v dôsledku mimoriadnej situácie spôsobenej novým koronavírusom, keď bol na Slovensku zaznamenaný značný pokles darcov krvi. "Odrazilo sa to na znížených zásobách krvných prípravkov," dodal.

Článok pokračuje pod reklamouVzhľadom k tomu, že aj na tomto oddelení sú zavedené mimoriadne opatrenia z titulu ochrany zdravia darcov krvi, tak ich objednali individuálne. "Pre chlapcov, ktorí boli darovať krv, to bola úplne nová skúsenosť, lebo čosi takéto zažili po prvýkrát," poznamenal manažér klubu FK Iskra, ktorý má približne 100 aktívnych členov, z toho 25 dospelých. V jarnej časti mali muži bojovať o záchranu v piatej lige, tá však kvôli koronavírusu vôbec neodohrá.

V jarnej časti mali muži bojovať o záchranu v piatej lige, tá však kvôli koronavírusu ani len nezačala.
Nemocnica vyzvala ľudí, aby darovali krv ešte v marci. Ako ďalej uvádzajú, na termín darovania krvi môžu záujemcovia objednať telefonicky na 0475612252 alebo mailom.

Ako odber krvi prebieha?
Darca sa najprv zaregistruje, vyplní dotazník a je mu odobratá vzorka krvi na predodberové vyšetrenie. Následne je vyšetrený lekárom, ktorý zároveň dotazník a vyšetrenie zhodnotí. Ak je všetko v poriadku, posiela darcu na samotný odber krvi.
Samotný odber krvi trvá spravidla päť až šesť minút, maximálne desať minút. Darca počas neho daruje asi 450 mililitrov krvi. Darcom krvi môže byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, prípadne 65 rokov u viacnásobného darcu krvi. Prípustná dolná hranica hmotnosti darcu je 50 kilogramov. O podrobnejších náležitostiach rozhodne lekár pri vyšetrení pred samotným odberom.


Špeciálna príprava na odber nie je potrebná, avšak deň pred odberom by darca nemal vykonávať náročnú fyzickú činnosť, napríklad navštíviť posilňovňu, mal by dodržiavať dostatočný pitný režim, či jesť ľahkú stravu. V deň pred odberom je dobré vypiť aspoň pol litra tekutiny, darca tiež nemá prísť nalačno a vhodné je zjesť ľahké raňajky.

Interval darovania je pre mužov každé tri mesiace a pre ženy každé štyri.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: FK Iskra Hnúšťa

R. SOBOTA: Nemocnica vyzýva k darovaniu krvi, pre epidémiu koronavírusu zaviedli špeciálne opatrenia

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross