No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PÍŠETE NÁM: Bez mihnutia oka pošliapali tradície a opäť preložili oslavy Dňa mesta?

ilustračné fotoAko si môže niekto dovoliť porušiť stáročnú tradíciu a jednoducho preložiť oslavy Dňa mesta?, pýta sa čitateľ, ktorý nechápe, prečo si Rimavská Sobota bude opäť pripomínať svoje výročie v neskoršom termíne. Do redakcie Rimava.sk poslal svoju reakciu na rozhodnutie samosprávy, uverejňujeme ju v plnom znení:

Quo vadis magistratus Rimasombatiensis? „Oslavy Dní mesta budú opäť neskôr, kvôli májovým sviatkom“, informoval nás článok uverejnený na Rimava.sk. Zarazilo ma, že sa opakuje situácia z minulého roka. Že niekomu akoby vôbec nezáležalo na historicky významnom dátume, ktorý sa patrí s hrdosťou osláviť a s hrdosťou sa k nemu hlásiť.

Rimavskosoboťania si 5. mája pripomínajú výročie udelenia výsadných mestských práv a slobôd v roku 1334, ktoré udelil uhorský kráľ Karol I. Práve na základe týchto výsad nadobudlo mesto charakter zemepanského mestečka (oppida). Počas celej histórie nášho mesta boli oslavy Dňa mesta vždy významným, spoločenským a kultúrnym podujatím. Vždy sa spájali s priateľskou atmosférou, vôňou pečených klobás, s kultúrnym programom pre rôzne vekové kategórie a v prvom rade s uctievaním starej tradície, ktorá sa zakorenila a spájala vždy s dátumom prvých májových dní.

"Ľuďom by sa mala viac pripomínať skutočná podstata stáročného výročia."
Už vlani boli oslavy preložené kvôli koncertu Lucie Bílej. Už vtedy som to považoval za prinajmenšom neštandardné. Komerčná akcia, naplánovaná dávno predtým, mala dodať väčší lesk celým oslavám...nehovoriac o tom, že lístky neboli najlacnejšie...no dobre... Osobne som mal dojem, že ide o akýsi lapsus resp. pochybenie zo strany predstaviteľov mesta. Nešlo mi do hlavy, že ľudia, ktorí sa tak radi bijú do pŕs a verejne prezentujú tým, že im ide vždy o blaho mesta a jeho obyvateľov, nemajú ani trochu úcty k tradíciám, ktoré naši predkovia pestovali a skultúrňovali takmer 700 rokov! Neočakával som, že k takémuto pochybeniu a „pošpineniu“ tradícii dôjde znovu. Ipsa historia repetit!

Je mi jasné, že zo strany „predstaviteľov mesta“ kultúra v súčasnosti zrejme nie je dôležitá.  No úplne ma zaráža, ako konajú. Bez mihnutia oka dokážu historicky podložené tradície pošliapať jedným hlasovaním? A ešte to chcú obhájiť rečami typu „máme strach, že budú štátne sviatky a ľudia odcestujú preč z mesta...odcestujú na chaty.“ Nie je to smiešne? Nie je zvláštne hľadať (!!!) termín vhodný na oslavy a nakoniec ich preložiť na deň, kedy je ešte aj Dom kultúry plne obsadený a vyťažený?

Každý rok sa teším na oslavy Dňa mesta. Verím, že nás je viac takých, ktorí poznajú históriu svojho mesta aj jeho niekdajšiu slávu. Preto začiatok mája pre mňa nie je len dňom, kedy sa v centre rozložia jarmočníci. Nejde len o „pozlátko“, cukrovú vatu, klobásy a vystúpenia na pódiu. Ľuďom by sa mala viac pripomínať skutočná podstata stáročného výročia. Aj v ťažkých časoch. Nebuďme jednoduchí, prostí a povrchní. Neprispôsobujme si históriu ako sa nám zachce, nešliapajme po dávnych tradíciách. Radšej si položme otázku, čo urobili terajší ale aj predošlí zástupcovia občanov pre nás a naše mesto??? Čím bola Rimavská Sobota pred 700 rokmi? A čím je dnes?

Na záver jeden citát: „Je pozoruhodné, že ľuďom, ktorí nemôžu existovať bez spoločnosti a ktorým kultúra toto spolužitie umožňuje, je obtiažna každá obeť kultúrou im uložená.“ (Sigmund Freud)

Mgr. Jaroslav Štuller, historik


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross