No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PÍŠETE NÁM: Chodník vedľa novej stanice - samý špak!

autobusova-stanica-rimavska-sobotaChodníky a verejné priestranstvá bez odpadkov, poriadok v uliciach, ľudia, ktorí dbajú na čistotu vo svojom meste – to je to, čo veľakrát "obdivujeme" pri návšteve v niektorých západných krajinách. "Neraz si na to spomeniem, keď ráno vystúpim na vynovenej autobusovej stanici v Rimavskej Sobote a vidím tu postávať fajčiarov, ktorí absolútne bez zábran odhodia ohorky z cigariet rovno na zem. Priestor na okraji stanice je nimi doslova posiaty," hovorí čitateľka, ktorá sa so svojim postrehom obrátila na Rimava.sk. Podľa nej mnohí vedia, že nemôžu fajčiť priamo na stanici, zájdu preto "za roh" a keďže tu smetné koše nie sú, fajčiari si urobili popolník rovno z okrasného ostrovčeka medzi chodníkmi. Čitateľka spomína, že chyba je predovšetkým v ľuďoch, ktorým je zrejme ľahostajné ich okolie. "No keď sa už z tejto zóny stala takáto verejná fajčiareň, nebolo by vhodné umiestniť sem aspoň popolník alebo vytvoriť pre fajčiarov iné vyhradené miesto?," pýta sa čitateľka.

Oslovili sme preto samotnú spoločnosť SAD Lučenec. Ako uviedla Anna Juhásová, vedúca útvaru obchodu a marketingu, pred rekonštrukciou stanice aktívne zhodnocovali potreby cestujúcich  s rešpektovaním platných právnych noriem.  „Zákazom fajčiť sme uplatnili zákon o ochrane nefajčiarov. Fajčiarmi boli v minulosti znečisťované  priestory autobusovej stanice, preto sme tento zákaz rozšírili na celý areál,“ vysvetlila a dodala, že sa tak rozhodli z dôvodu bezpečnosti cestujúcich, ochrany majetku, poriadku a  požiarnej ochrany. Na zákaz fajčenia upozorňujú v celom areáli piktogramami, písomne aj slovne.

Priestor po okraji budovy stanice, od Železničnej ulice (ktorý spomína čitateľka, pozn. red.), podľa Juhásovej nie je zahrnutý do zákazu fajčenia. „Tento priestor je verejný a platí na ňom VZN o verejnom poriadku na území mesta Rimavská Sobota,“ upozornila.

O vyhradenom mieste pre fajčiarov však predsa len na stanici uvažujú.  „Na základe pravidelného  monitorovania a vyhodnocovania dodržiavania zákazu fajčenia a následného riešenia potrieb fajčiarov, ktorí znečisťujú priestory v blízkosti autobusovej stanice, SAD Lučenec, a.s. hľadá vhodné riešenie na vytvorenie miesta pre fajčiarov, ktoré bude v súlade s platnými právnymi predpismi,“ uviedla  vedúca útvaru obchodu a marketingu.

Ako pre Rimava.sk potvrdil náčelník mestskej polície Peter Berecz, odhadzovanie odpadov, vrátane cigaretových ohorkov, je porušením všeobecne záväzného nariadenia o verejnom poriadku. Podľa jeho slov zaň možno uložiť pokutu až do výšky 33 eur, ak je takéto znečisťovanie dokázateľné. V súvislosti s fajčiarmi pri stanici však náčelník podotkol, že by zrejme bolo vhodné umiestniť sem odpadkový kôš, kde by fajčiari mohli odhodiť ohorky. „Ak aj napriek tomu skončia na zemi, to už je o inom,“ povedal Berecz.

[nggallery id=1295]

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross