No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PÍŠETE NÁM: Dokedy sa budeme pozerať na bezdomovcov pri kulturáku?

rimavska-sobota-msksZa svoje útočisko si vybrali kultúrny stánok. Pri hlavnom vchode od fontány, na schodoch do galérie, v chládku pod bočnými oknami, na lavičke – práve tu najradšej vylihujú (vysedávajú popíjajú, vykrikujú) bezdomovci, ktorí už pre mnohých Rimavskosoboťanov nie sú žiadnou zvláštnosťou. Neraz sú  okoloidúci svedkami nie práve najkultúrnejších obrázkov, o ktoré sa dokáže postarať bezdomovkyňa spolu s ďalšími kumpánmi. Stálice na Námestí Š. M. Daxnera však niektorým poriadne prekážajú. Naposledy nám do čiernej skrinky Rimava.sk napísala čitateľka Daniela. „Ráno o pol 8 som išla z Kauflandu, tí dvaja bezdomovci už tam spali ožratí! Ona na lavičke, on na zemi, pri vchode do kultúrneho domu,“ opísala čitateľka výjav na pešej zóne, ktorý už zrejme videl každý, kto prechádza touto časťou mesta. „Dokedy sa tam budeme musieť na nich pozerať každý boží deň??? Čo s nimi mesto už niečo neurobí????,“ pýta sa Daniela.

S otázkou od čitateľky sme sa obrátili na náčelníka mestskej polície Petra Berecza. Práve mestskí policajti totiž bezdomovcov neraz napomínajú alebo posielajú preč spred Mestského kultúrneho strediska. „Vyzveme ich, aby odišli, no do hodiny sú späť,“ povedal náčelník polície a uviedol, že zákonné možnosti sú v týchto prípadoch obmedzené. Ak bezdomovci pijú, je to podľa jeho slov aj vďaka drobným od okoloidúcich, ktorých je pri nákupnom centre uprostred mesta vždy dosť.  „Najväčším trestom je, keď im povylievame víno. Pokuta v takýchto prípadoch nemá význam,“ povedal Berecz a podotkol, že takto vyliali už nespočetné množstvo alkoholu. Bezdomovci si však vždy nájdu spôsob, ako sa dostať k novej fľaši. Podľa náčelníka sa budú na pešej zóne zdržiavať dovtedy, kým im ľudia budú dávať peniaze.

[nggallery id=1438]

Ako spomenul, nejde len o problém v Rimavskej Sobote, s bezdomovcami v centre zápasia aj iné mestá. V okolí kultúrneho domu však ide o obzvlášť neželané kulisy. „Keď sa tam konajú nejaké podujatia, väčšinou pochopia, že majú odísť,“ povedal náčelník polície a dodal že častokrát im dohovárajú aj pracovníci kultúrneho strediska. „Povieme im, že si majú pozbierať po sebe smeti, tak ich poodnášajú do koša. Nemáme však veľa možností, ako sa s týmto problémom vysporiadať,“ uviedol náčelník polície, podľa ktorého mestskí policajti nemôžu byť nonstop len na Námestí Š. M. Daxnera  a napomínať bezdomovcov, hoci sem smerujú častokrát.

Bezdomovci pri Dome kultúry nie sú žiadnou novinkou. Už pred štyrmi rokmi Mestské kultúrne stredisko muselo prikročiť k ohradeniu bočnej strany budovy kovovými zábranami. Tu nachádzali svoju „strechu nad hlavou“ nielen bezdomovci, ale aj mladiství sa skrývali pred zrakmi verejnosti a popíjali. Končilo to rozbitými oknami, zničeným  travertínovým obkladom, polámanými kríkmi a množstvom odpadkov v okolí. Ako vtedy uviedol riaditeľ Mestského kultúrneho strediska Ľubomír Šárik, mreže boli nevyhnutnou investíciou, ak chceli ochrániť mestský majetok.

 

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross