No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PÍŠETE NÁM: Aké pravidlá platia na cyklotrase?

Zdroj: Rimava.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA – V našej redakcii sa objavilo niekoľko otázok k pravidlám užívania cyklotrasy. Kto má na cyklotrase prednosť? Poradili sme sa s Lenkou Lásovou, preventistkou Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Rimavskej Sobote.

Nová cyklotrasa spájajúca Rimavskú Sobotu s Poltárom je obľúbeným miestom pre šport a oddych. Okrem cyklistov ju využívajú aj korčuliari, mamičky s kočíkmi a chodci. Táto trasa je po celej dĺžke označená dopravnou značkou cestička pre cyklistov, a preto je určená hlavne cyklistom.

Prítomnosť a pohyb ostatných chodcov (vrátane osôb ktoré tlačia kočík) na cyklotrase sa síce toleruje, no chodci by mali pamätať na to, že svojou prítomnosťou nemajú cyklistov ohrozovať ani obmedzovať.

Článok pokračuje pod reklamou


"Ak sa na cyklotrase pohybuje súbežne viac osôb, môže sa stať, že dôjde k rôznym nezhodám a konfliktom. Prednosť má na takto označenej ceste cyklista," povedala pre Rimava.sk preventistka, Lenka Lásová.

Treba pamätať, že na bicykli sa jazdí vždy vpravo. Po cestičke pre cyklistov smú ísť dvaja cyklisti vedľa seba. Dôležité je, aby osoba, ktorá napríklad bicykel tlačí, tiež osoba na kolieskových korčuliach, v zime napríklad na lyžiach alebo s obdobným športovým vybavením, neobmedzovali a neohrozovali cyklistov.

Cyklista mladší ako 15 rokov je povinný sa počas jazdy na bicykli chrániť ochrannou prilbou a to v obci, aj mimo nej. Aj na cyklotrase myslite na ochranu a bezpečnosť tých najmenších. Ak sa bicyklujete spolu s dieťaťom, ubezpečte sa, že má na sebe potrebné ochranné prvky, najmä ochrannú prilbu,“ dodala preventistka.

Povinnosť mať prilbu sa vzťahuje aj na deti, ktoré sú prepravované na pomocnom sedadle s pevnými opierkami na nohy a tiež na deti na detskom bicykli, ktorý je pevne spojeným tyčou s vodiacim bicyklom.

"Poznať pravidlá, ktoré platia na cestičke pre cyklistov, pomáha tomu, aby sme predišli rôznym nedorozumeniam," dodáva na záver rozhovoru Lenka Lásová.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross