No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PÍŠETE NÁM: Po cykloceste chodia ako ovce

cyklocestaRimavskú Sobotu spája cyklocesta s Kurincom už viac ako rok, niektorí jej užívatelia však zrejme stále nemajú jasno v tom, pre koho je určená a ako by sa na nej mali ľudia správať. Na redakciu Rimava.sk sa ohľadom bezpečnosti obracia čoraz viac obyvateľov. „Nie som si tým úplne istý, ale podľa mňa by chodci nemali po cykloceste chodiť, čo nie je môj zámer, ale ak tam idú tak by nemali ísť dvaja na celú šírku a brániť jazdcom v pohybe. Taktiež psíčkari a ľudia s voľne pohybujúcimi sa psami sú tam každý deň,“ povedal pre Rimava.sk Marek a dodal, že by chodci mohli byť trochu ohľaduplnejší. „Ľudia majú množstvo chodníkov, kde sa môžu prechádzať a cyklisti len tento jeden,“ dodal. S dôrazom na bezpečnosť na cykloceste sa na nás obrátila aj ďalšia cyklistka Renata, podľa ktorej chodníky využívajú zároveň aj chodci a korčuliari a keď dôjde k „stretu“, chodia ako ovce. Ako spomenula, jednoduchý návod a pravidlá na toto spolunažívanie neexistujú, je preto dobré riadiť sa zdravým ľudským rozumom, byť ohľaduplný a priateľský.

„Stalo sa mi, že cyklistka idúca predomnou išla vedľa chodcov, zabrali tak celú šírku chodníka a keď som na ňu zazvonil zvončekom, vystresovane ostala stáť a zablokovala celú premávku. Nakoniec sme museli zastať všetci,“ poznamenal cyklista Michal, podľa ktorého všetci dopredu vedia ako sa má jazdiť na cyklocestách, bohužiaľ v mnohých prípadoch len do momentu, kedy dôjde na konkrétne situácie a otázky, ako predbiehať alebo kto má kedy prednosť. Ako podotkol, ľudia, ktorí chodia so sluchátkami na takú relatívne úzku a niekedy aj frekventovanú cyklocestu nepatria. „Mnohokrát kašlú na to, čo sa deje okolo nich,“ dodal. Zároveň spomenul, že ide predovšetkým o cyklocestu, ktorá je užšia ako cyklochodník, ktorý má vyhradený pruh aj pre chodcov. „Ten nájdete vo výstavbe až v ďalšej generácii chodníkov, na Školskej ulici,“ uzavrel.

Podľa dopravného značenia osadeného na začiatkoch cyklocesty majú teda zákaz vjazdu všetky motorové vozidlá. Ďalšia značka z cestného zákona prikazuje cyklistom použiť v predmetnom smere takto označenú cestičku alebo pruh. „Cestičku alebo pruh pre cyklistov môže použiť aj osoba pohybujúca sa na kolieskových korčuliach, lyžiach alebo na obdobnom športovom vybavení, ak tým neobmedzí ani neohrozí cyklistov, cestičku alebo pruh smie použiť aj osoba tlačiaca bicykel. Iným účastníkom cestnej premávky je používanie cestičky alebo pruhu zakázané,“ uvádza sa v popise značenia.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross