No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PÍŠETE NÁM: Pri Oždianskych serpentínach pozor, na ceste ostáva veľa štrku

12. mája 2017 |  | | | |

Vodiči v okolí obce Ožďany v okrese Rimavská Sobota by mali v týchto dňoch zbystriť pozornosť. Na ceste 1/16 medzi obcou a oždianskym obchvatom R2 cestári opravujú miestnu komunikáciu, ktorá prechádza obcou. Na netradičné množstvo štrku nás upozornilo niekoľko vodičov. „Autom keď pribrzdíte, alebo idete do zákruty, tak neviete čo máte skôr robiť,“ povedal vodič Peter, ktorý ako tvrdí takýmto spôsobom opravovať cestu videl, no na odľahlejších miestach a cestách nižšej triedy. „Nechápem, ako môžu takto opravovať cestu a prečo to robia takýmto spôsobom, veď je to na zabitie,“ zdôraznil vodič, podľa ktorého je cesta ešte viac nebezpečná pre motorkárov alebo cyklistov. Zároveň podotkol, že s prácami začali tento týždeň v obci a smerujú k cintorínu a serpentínam, označené sú dopravným značením. „Treba si však dávať pozor,“ uzavrel.

Na Oždianskych serpentínach sa v uplynulých rokoch konali automobilové preteky v rámci seriálu Majstrovstiev Slovenska PAV 2014 a Slovenského kopcového pohára a na TeatrO pohár nelicencovaných jazdcov.

Podľa reakcie cestárov ide o bežnú údržbu vysprávkou živičného krytu vozovky dýzovou metódou. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedla hovorkyňa Slovenskej správy ciest Zuzana Hromcová, táto technológia je v praxi bežne používaná, slúži na opravy menších výtlkov do hĺbky troch centimetrov a na utesnenie škár a trhlín v živičnom kryte, čím sa predĺži jeho životnosť. Zároveň priznala, že po oprave zostáva na povrchu vozovky uvoľnené kamenivo frakcie 2-5 milimetrov. „Veľmi rýchlo sa vyjazdí a dostane sa mimo vozovku,“ ubezpečila Hromcová a dodala, že pokiaľ si to okolnosti vyžiadajú kvôli veľkému množstvu kameniva na vozovke, či na krajnici aj po vyjazdení, bude cesta očistená.

Hovorkyňa SSC vodičov upozorňuje, že opravované úseky sú počas možného rizika označené dočasným dopravným značením "A 11 odletujúci štrk", ktoré by mali rešpektovať všetci účastníci cestnej premávky. Práce na približne 25 kilometrovom úseku cesty by mali trvať približne dva týždne, v závislosti od počasia. Financované sú z prostriedkov bežnej údržby schválených v pláne opráv SSC - IVSC Banská Bystrica na rok 2017. Plánovaná výška nákladov na daný úsek cesty predstavuje podľa Hromcovej 15 tisíc eur.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Google Maps


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross