No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Doplnené: Plánovaná marcová akcia Kotlebovej strany v R. Sobote vzbudzuje rozruch. Cirkev zrušila omšu

perex-bbskMarián Kotleba v Rimavskej Sobote. Tentoraz nie ako predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, ale ako predseda Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) by mal podľa medializovaných informácií navštíviť Rimavskú Sobotu. Jeho návšteva sa skloňuje s dátumom 14. marec, ktorý sa spája aj so vznikom Slovenského štátu v roku 1939 či odvlečením Židov i Rómov do koncentračných táborov. Rimava.sk v tejto veci oslovila niektorých poslancov mestského zastupiteľstva, miestnych umelcov ako aj samotnú politickú stranu.

Ľudová strana Naše Slovensko by mala mať v utorok, 14. marca, rezervované priestory Domu kultúry v Rimavskej Sobote, kde plánuje usporiadať galavečer. Rovnako by sa predstavitelia strany mali zúčastniť svätej omši v rímskokatolíckom kostole. V tejto súvislosti Rimava.sk oslovila rímskokatolíckeho farára Rastislava Poláka. Podľa jeho slov bola omša zrušená. Ako dodal, dôvodom bolo zistenie, že akciu neobjednáva „VUC-ka“ ale politická strana.

Podľa poslanca Ivana Hazuchu nejde o zakázanú akciu a nikde sa zatiaľ nedočítal, že by išlo o oslavu vzniku prvého Slovenského štátu. „Nemáme ešte dosť informácií a je to zahmlené,“ povedal Hazucha, podľa ktorého však dátum 14. marec z historického hľadiska môže tieto udalosti evokovať a tým aj provokovať. „Predsa ešte žijú aj vojnové obete a priami účastníci bojov,“ zdôraznil Hazucha. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol, poprosia primátora, ktorý je tiež členom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, aby sa vedenie mesta od tejto aktivity dištancovalo. „Aby sme neboli označovaní ako bašta niečoho, čo v skutočnosti nie sme,“ dodal Hazucha, ktorý je poslancom MsZ, členom zväzu protifašistických bojovníkov ako aj okresným predsedom strany SMER-SD.

Ohľadom plánovanej akcie v Rimavskej Sobote redakcia oslovila aj vedenie mesta. Primátor Jozef Šimko mobilný telefón nedvíhal. Ako sa však vyjadril pre DenníkN, v plánovanom stretnutí nevidí problém. „Pokiaľ Kotleba môže sedieť v Národnej rade, mám taký pocit, že môže sedieť aj v kultúrnom stredisku,“ uviedol Šimko pre DenníkN.

Proti akcii v meste sú aj mestskí poslanci maďarskej národnosti. Ako povedal pre Rimava.sk poslanec Zoltán Cziprusz (SMK), od tejto akcie sa dištancujú a žiadajú, aby vedenie Mestského kultúrneho strediska odmietlo poskytnutie priestorov na podujatie strany.

Ohľadom plánovanej akcie v Rimavskej Sobote redakcia oslovila aj vedenie mesta. Primátor Jozef Šimko mobilný telefón nedvíhal.

Podobný názor na plánovanú akciu má aj umelec Marián Lacko. „Je smutné, že práve v meste, z ktorého bolo niekoľko stoviek Židov odvedených do koncentračných táborov a nikdy sa už nevrátili, sa už po viac ako 70-tich rokoch stretnú nacionalisti alebo lepšie povedané neonacisti a budú pochodovať na námestí v Rimavskej Sobote,“ uviedol Lacko, podľa ktorého sa na názor stretnutia tejto strany v meste treba opýtať nielen miestnych poslancov mestského zastupiteľstva, ale aj obyvateľov mesta. Podľa jeho slov, Marián Kotleba do Rimavskej Soboty tentoraz neprichádza ako predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, ale ako predseda neonacistickej strany ĽSNS. „Pokiaľ my chceme dnes, 70 rokov po vojne meniť históriu, ktorú potvrdili už aj západné i východné mocnosti niekoľkokrát a potvrdilo sa, že holokaust bol a že 6 miliónov Židov zahynulo v tomto holokauste, nemyslím si, že v roku 2017 máme právo meniť históriu a ak áno, potom môžeme zmeniť všetko,“ dodal.

Podľa štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR, rodáka a občana Rimavskej Soboty Roberta Ondrejcsáka si toto mesto a jeho obyvatelia nezaslúžia a podujatie podľa neho treba jednoznačne odmietnuť. Podľa Ondrejcsáka nie je možné akceptovať alibistické výhovorky, že za to zodpovedá riaditeľka MsKS. Vyzýva kompetentných, predovšetkým primátora mesta Rimavská Sobota a mestských poslancov, aby sa ohradili voči plánovanej akcii a prijali potrebné kroky na jej zrušenie (úplné znenie vyjadrenia nájdete na konci článku).

Redakcia oslovila aj vedenie strany ĽSNS. Ako Rimava.sk informoval podpredseda strany Milan Uhrík, k téme sa zatiaľ nebudú vyjadrovať. „Keďže všetko je len v štádiu úvah, plánovania a príprav a akékoľvek tvrdenie by bolo jednoducho predčasné,“ priblížil Uhrík.

Doplnené 22.február o 8:30 hod.

Vyhlásenie poslancov MsZ za Klub racionálnych rozhodnutí

Dobrý den p. primátor.

Z médií sme sa dozvedeli, že ste umožnili prostredníctvom MsKS strane p. Kotlebu akciu k vzniku slovenského štátu 14.3.2017.
Bez akýchkoľvek komentárov Vás v mene Klubu racionálnych rozhodnutí žiadame, aby ste uvedené rozhodnutie prehodnotili a nedovolili strane, ktorá sympatizuje s nacizmom a šíri rasovú nenávisť, aby v našom meste našla útočisko pre svoju činnosť.
Myslíme si, že občania nášho mesta si to nezaslúžia.

Ďakujeme za pochopenie a veríme, že Vaše rozhodnutie zvážite.

poslanci za klub: Hazucha Ivan, Bornayová Eva, Baláž Štefan, Bitala Miroslav, Klaubert Erik, Sojka Július a Urban Samuel.
PS: text e- mailu mienime uverejniť aj v médiách a informovať verejnosť, že ako poslanci MsZ nesúhlasíme s vaším rozhodnutím.

Doplnené 15:20

Občianske združenie Naša Sobota vyjadrila pohoršenie z plánovaných osláv a považuje ich za nedôstojné Rimavskej Soboty. Vo svojom vyhlásení apeluje na primátora aj poslancov, aby zrušili podujatie v mestských priestoroch.

Vyhlásenie OZ Naša Sobota

My, členovia občianskeho združenia Naša Sobota sme pohoršení z medializovaných informácií ohľadom osláv Ľudovej strany Naše Slovensko, ktoré sa majú konať v našom meste, 14. marca, čiže na výročie vzniku vojnového fašistického Slovenského štátu.

Rimavská Sobota je tolerantné mesto, kde spolu žijú Slováci, Maďari, Rómovia aj Židia. Oslavy extrémistických síl sú podľa nášho názoru nedôstojné Rimavskej Soboty a sú urážkou všetkých slušných Soboťanov. Osobitne nás znepokojuje, že tieto oslavy sa majú konať v zariadení Mesta Rimavská Sobota, zjavne s vedomím a pravdepodobne aj súhlasom vedenia mesta.

Vítame rozhodnutie Katolíckej cirkvi, ktorá zrušila plánovanú omšu a vyzývame primátora mesta a poslancov mestského zastupiteľstva, aby sa zachovali podobne a zrušili oslavy ĽSNS v mestských priestoroch.

Oficiálne stanovisko mestských poslancov maďarskej národnosti za strany Most-Híd a SMK:

My, poslanci mestského zastupiteľstva maďarskej národnosti za strany SMK a Most-Híd sme zarazení z informácie, že Ľudová strana Naše Slovensko vedená Marianom Kotlebom sa 14. marca zúčastní na svätej omši v rimavskosobotskom Katolíckom kostole a na základe oficiálnej žiadosti následne organizuje galavečer v miestnom MsKS.

Podujatie považujeme za provokáciu, nedôstojnú voči Rimavskej Sobote, a preto sa od nej dišťancujeme.

Vyzývame cirkevných hodnostárov a vedenie Mestského kultúrneho strediska, aby odmietli poskytnúť priestor pre toto podujatie na území nášho mesta a aby prehodnotili žiadosti ĽSNS. Našim cieľom je zabezpečenie pokoja v našom meste. Podľa našich skúseností podobné podujatia len vytvárajú zbytočné napätie a konfrontáciu.

Oficiálne stanovisko Záujmového združenia Spoločnými Silami za Rozkvet Gemera:

Verejné vyhlásenie proti oslave vyhlásenia vojnového slovenského štátu a bývalého prezidenta Jozefa Tisa 14. marca v Rimavskej Sobote.

Záujmové združenie Spoločnými Silami za Rozkvet Gemera vyjadruje nespokojnosť, aby na území mesta Rimavská Sobota Marian Kotleba oslavoval vyhlásenie vojnového slovenského štátu a bývalého prezidenta Jozefa Tisa 14. marca v Rimavskej Sobote.

Pre nás, ako aj pre obyvateľov mesta a obyvateľov okresu Rimavská Sobota je to neakceptovateľné, aby sa oslavoval režim a ľudia, ktorí počas druhej svetovej vojny podporili, a angažovali sa na židovskom a rómskom holokauste.

Nesúhlasíme s vedením Mestského kultúrneho strediska, ani s vedením mesta, že túto akciu na území mesta odobrili. Je to smutné, že vedenie mesta sa pravidelne každý rok zúčastňuje na pietnom akte kladenia vencov pri pomníku Červenej armády, pri pomníku obetí židovského holokaustu, kde sa každý rok pripomína aj rómsky holokaust a preto nerozumieme, prečo uvedenú akciu mesto odsúhlasilo organizovať na území Rimavskej Soboty.

Vieme, že dotyčný Marian Kotleba neuznáva SNP, popiera holokaust, posiela maďarov za Dunaj a verejne hanobí Židov a Rómov. Keď už nie zo slušnosti voči slovenským, maďarským, židovským či rómskym obyvateľom, tak z morálneho a etického hľadiska, či len z politickej slušnosti by mesto malo konať inak a nevyjadrovať podporu rastúcemu extrémizmu a fašizmu.

Zároveň vyzývame poslancov mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote, aby sa všetci verejne na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva dištancovali od tejto udalosti, ktorou vyjadrujú svoje hodnoty a podporu demokracie a slobody.

Csaba Horváth, Záujmové združenie Spoločnými Silami za Rozkvet Gemera

Vyjadrenie štátneho tajomníka MO SR, Roberta Ondrejcsáka

Narodil som sa v Rimavskej Sobote a mám to mesto rád. Vždy som bol pyšný na to, odkiaľ som prišiel. Teraz sa však objavilo niečo, kvôli čomu cítim zhrozenie a hanbu: Marian Kotleba a jeho partia plánujú osláviť 14. marec, nacistický Slovenský štát v Rimavskej Sobote.

Toto si mesto a jeho obyvatelia nezaslúžia. A nezaslúži si to ani Slovensko, aby sa oslavovalo Zlo, zodpovedné za smrť desaťtisícov svojich občanov.. nezaslúžia si to Slováci, Maďari, Rómovia, Židia, nikto.

Nechcem, aby moje deti vyrastali v krajine, kde musia strpieť nacistov v uliciach. Kde sa musí ktokoľvek báť, lebo hovorí iným jazykom, vyznáva iného Boha alebo má inú farbu pleti. NIE! Nemôžeme sa báť. Zlo musíme odmietnuť, bez kompromisov a jednoznačne. Preto vyzývam kompetentných, predovšetkým primátora mesta Rimavská Sobota a mestských poslancov, aby sa ohradili voči plánovanej akcii a prijali potrebné kroky na jej zrušenie.

Nie je možné akceptovať alibistické výhovorky, že za to zodpovedá riaditeľka Kultúrneho domu. Nie, proti zlu musia konať všetci a najvyšší predstavitelia mesta tu majú morálnu povinnosť nielen smerom k spokojnému spolunažívaniu občanov, ale aj voči demokratickým hodnotám, na ktorých je naša spoločnosť postavená.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross