No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Po silných mrazoch zostali zamrznuté vodovodné prípojky

zamrznuta-vodaSilné mrazy, ktoré v dolinách Rimavskosobotského okresu dosahovali niekoľko nocí viac ako -20 stupňov Celzia, zanechali po sebe následky. Vo viacerých obciach zamrzli vodovodné potrubia a ešte stále nerozmrzli. Ako pre Rimava.sk uviedla starostka obce Rimavské Zalužany Janka Ďurišová, v obci majú niekoľko takých prípadov. „Už tretí týždeň som bez vody, niekde vo dvore to zamrzlo. Dosť tu máme takých prípadov, ale sú tu ľudia, ktorí sú na tom ešte horšie a majú malé deti,“ priblížila starostka, podľa ktorej nebolo veľa snehu, zima bola však tuhá a už čakajú na teplejšie počasie. „V doline sa nám tu nejako drží chlad, inde na horách je už teplo,“ podotkla Ďurišová.
Pravdepodobne najväčší mráz bol v južných obciach okresu, teplota tam klesala niekedy aj pod -22 stupňov Celzia. V obci Štrkovec teplota dosiahla aj -24 stupňov. „Bolo to jeden deň aj v správach, že najchladnejšia noc na Slovensku,“ priblížil starosta neďalekej obce Riečka Oskar Tóth, podľa ktorého niekoľko domácností ešte do dnešného dňa tiež nemá vodu. V troch prípadoch zamrzli a boli poškodené vodovodné hodiny, viac však bolo zamrznutých potrubí. „Vodu odvtedy čerpajú ľudia z vlastných studní,“ povedal Tóth a dodal, že nie každý má teraz peniaze na nový vodomer. „Nezamestnaní sú pred dávkami a majú problém,“ dodal. Ako poznamenal starosta, takúto zimu nemali minimálne 20 rokov a domácnosti, ktoré bežne spálili 20 metrov kubických dreva za sezónu, ostali bez dreva už v januári. Podľa starostu obce Štrkovec Norberta Kesziho im našťastie zamrzol vodomer iba jeden, a to na cintoríne. „Kto si dal záležať a vodomer si zabalil alebo zakryl, tak tomu nezamrzol," povedal starosta.
Mráz a následné roztápanie spôsobili v okrese Rimavská Sobota od konca decembra na verejnom vodovode aj viacero porúch. Najviac ľudí bez vody ostalo v okresnom meste Rimavská Sobota tento rok kvôli havárii na vodovodnom potrubí už dvakrát. Na Sídlisku západ boli preto zatvorené aj školy alebo vyučovanie bolo skrátené. Najväčšie sídlisko v meste, nová časť Sobôtky ako aj Močiar a rekreačný areál Kurinec ostali naposledy bez vody začiatkom tohto týždňa.

zamrznuta-voda-fb

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross