No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Počas Dňa otvorených dverí na SOŠTaAP si odbory prišli pozrieť stovky žiakov

V Strednej odbornej škole technickej a agropotravinárskej (SOŠTaAP) v Rimavskej Sobote bolo dnes rušnejšie ako zvyčajne. Už po niekoľký krát sa v jej priestoroch uskutočnil Deň otvorených dverí, ktorého sa zúčastnilo viac ako 300 žiakov – deviatakov – zo základných škôl v okrese. Dopravu zabezpečila škola, ktorá okrem iného prevádzkuje aj autoškolu.

O študijných a učebných odboroch ich informovali učitelia odborných predmetov a majstri odborného výcviku na jednotlivých stanovištiach. Po priestoroch školy ich sprevádzali vyučujúci. Návštevníci, teda žiaci, rodičia i výchovní poradcovia, mohli počas prehliadky školy možnosť nahliadnuť aj do učební praktického výcviku. V rámci toho mali možnosť aj ochutnať mäsové lahôdky, ale aj sladkosti, ktoré pripravili žiaci potravinárskych odborov mäsiar – lahôdkár a cukrár.

Budúci prváci na SOŠTaAP však nahliadli aj do dielní, kde sa na svoje budúce povolanie pripravujú študenti poľnohospodárskych odborov agromechanizátor – opravár a agromechatronik. Okrem toho mali možnosť vidieť aj najmodernejšie poľnohospodárske stroje, ktorými škola disponuje. Mohli si tak vyskúšať aké to je sedieť v kabíne počítačovo riadeného, cez satelit navádzaného traktora Fendt 311 Vario Profi, ktorý im zapožičal člen združenia Hriadeľ s.r.o. Rimavská Sobota. Tieto poľnohospodárske odbory škole už po tretí krát pomáha medzi mládežou propagovať združenie Agrion, ktoré odbory zastrešuje modernou poľnohospodárskou technikou.

Žiaci navštívili aj dielne na Košickej ceste, kde si študenti odboru autoopravár pripravili pre nich ukážky diagnostiky vozidiel a pneuservisu. Študenti 3. ročníka priblížili budúcim prvákom študijné odbory mechanik počítačových sietí a mechanik elektrotechnik.

Ak povedal pre Rimava.sk zástupca riaditeľa školy Miroslav Uhrin, ich absolventi nájdu na trhu práce uplatnenie. Podľa jeho slov už počas štúdia praxujú ich študenti v rôznych firmách v okrese i mimo neho. „Veľa našich absolventov, najmä mäsiarov, hneď po ukončení štúdia nastupujú do zamestnania,“ poznamenal.

Okrem študijných odborov ponúkajú internát, vlastnú školskú jedáleň aj autoškolu
Návštevníci sa okrem informácií o možnostiach štúdia dozvedeli aj to, že škola má vlastný internát, čiže poskytuje možnosť ubytovania nielen pre svojich študentov, ale aj pre študentov iných škôl. Rovnako pre nich poskytuje aj možnosť stravovať sa v školskej jedálni. Škola ponúka aj možnosť získania alebo rozšírenia vodičského oprávnenia na vedenie osobných a nákladných automobilov, traktorov. Profesionálni vodiči tu môžu po preškolení získať kvalifikačnú kartu vodiča. Priestranná telocvičňa s vybavenou posilňovňou alebo umelé ihrisko zasa poskytujú široké možnosti športovania.

Škola a projekty
Škola je už viac rokov úspešne zapojená aj do projektu Erasmus+, vďaka ktorému majú žiaci SOŠTaAP možnosť absolvovať odbornú prax v Budapešti, Miláne, Viedni a tento školský rok ich čaká Praha či maďarské mesto Eger. Takúto zahraničnú odbornú prax každý rok absolvuje približne 20 študentov. SOŠTaAP je zapojená aj do projektu IROP, v rámci ktorého budú vybavené odborné učebne a priestory odborného výcviku pre strojárske, potravinárske a elektrotechnické študijné odbory a učebné odbory. Rovnako cez Akčný plán prebieha rekonštrukcia haly s vyučovacím priestorom a sociálnych zariadení v budove odborného výcviku. Prostredníctvom Akčného plánu budú pre odbor agromechatronik zakúpené najmodernejšie počítačovo riadené poľnohospodárske stroje, na ktorých bude prebiehať výučba odborných predmetov a praxe.

Bližšie informácie o učebných a študijných odboroch i aktivitách školy získate na stránke školy alebo na Facebooku školy.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross