No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Obloha dnes večer ukáže dva červené klenoty

Obloha si opäť pre nás pripravila nebeské divadlo. Tento raz ale hneď dve predstavenia, ktoré sú z astronomického hľadiska skutočne mimoriadne. Avizoval pre Rimava.sk Pavol Rapavý, riaditeľ rimavskosobotskej hvezdárne.Tým prvým divadlom bude úplné zatmenie Mesiaca, ktoré bude najdlhšie v tomto storočí. „Zatmenie Mesiaca patrí medzi najkrajšie úkazy na oblohe. Ostatné úplné zatmenie sme od nás videli 28. septembra 2015, ďalšie nás čaká 21. januára 2019. Zatmenie v piatok, 27. júla, bude najdlhším úplným zatmením Mesiaca v tomto storočí, jeho čiastočná fáza bude trvať 3 hodiny 55 minút a úplná 1 hodinu 43 minút,“ priblížil Rapavý. Podľa jeho slov Mesiac bude prechádzať tesne nad stredom zemského tieňa, a tak počas úplnej fázy sa na jeho povrch bude premietať tmavá hnedastá škvrna. Takéto stredové zatmenie sme naposledy videli 15. júna 2011.

Ako uvidíme zatmenie Mesiaca?

Podľa riaditeľa čiastočné zatmenie Mesiaca začína už krátko pred západom Slnka (okolo 20:30 hod.). „Postupujúci zemský tieň po mesačnom povrchu si v malom ďalekohľade všimneme už v priebehu niekoľkých minút. Pri začiatku úplného zatmenia o 21:30 už bude obloha dostatočne tmavá, aby vyniklo červenohnedé sfarbenie mesačného povrchu. Na oblohe sa bude objavovať čoraz viac hviezd, najlepšie podmienky nastanú v druhej polovici úplnej fázy. Maximálna fáza zatmenia nastane o 22:22 hod., Mesiac v Kozorožcovi bude ako červený rubín na tmavej oblohe plnej trblietavých hviezd,“ ozrejmil s tým, že zatmenie bude viditeľné ešte asi polhodinu po polnoci.

Mars bude najbližšie k Zemi

V ten istý deň nebeské divadlo bude aj v podaní planéty Mars, ktorá sa ukáže vo veľkej opozícii. „Jej vzdialenosť od Zeme bude len 58 miliónov kilometrov, čo je najbližšie od roku 2003 (56 miliónov km),“ poznamenal Rapavý. Ako ďalej uviedol, v opozícii sa planéty dostávajú najbližšie k Zemi, sú nad obzorom počas celej noci a dosahujú maximálnu jasnosť.

„V ďalekohľade ho uvidíme ako červenkastý kotúčik, za dobrých podmienok aj s polárnou čiapočkou a tmavými útvarmi na jeho povrchu. Dobré podmienky na pozorovanie však budú aj po opozícii, koncom augusta bude ešte jeho zdanlivý priemer takmer 21" (uhlových sekúnd). Najbližšia veľká opozícia Marsu nastane až v roku 2035,“ zakončil riaditeľ.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross