Počet chorých na chrípku ako aj na akútno respiračné ochorenia (ARO) neustupuje. Postaralo sa o to aj počasie. Ako ďalej Rimava.sk informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, Mária Tolnayová v sledovanom týždni výskyt ARO v porovnaní s uplynulým týždňom stúpol ani nie o jedno percento, výskyt chrípky a jej podobných ochorení však mierne klesol.
„V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je výskyt týchto typov ochorení v populácii obyvateľstva Banskobystrického kraja v prípade ARO však vyšší o 27 percent a v prípade CHPO je výskyt takmer rovnaký,“ priblížila Tolnayová a dodala, že najvyšší počet chorých na ARO v absolútnych číslach je v okrese Lučenec, kde evidujú lekári hlásiaci tieto ochorenia takmer 700 prípadov. Podľa jej slov nasledujú okresy Rimavská Sobota so 483 prípadmi, Revúca so 447 prípadmi a Veľký Krtíš s vyše 400 prípadmi. Ako zároveň spomenula, chrípka a jej podobné ochorenia (CHPO) v rámci regiónu Gemer-Malohont najviac postihli pacientov v okrese Lučenec a Poltár.
Najviac ochorení v absolútnych číslach je podľa hovorkyne medzi ekonomicky aktívnym obyvateľstvom a seniormi, najmenej medzi deťmi od 0 do 5 rokov. Ako doplnila, v porovnaní s uplynulým týždňom mierne vzrástol počet komplikácií. „Zápalové ochorenia horných dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín, zápalmi stredného ucha a v 29 prípadoch zápalmi pľúc,“ podotkla hovorkyňa, podľa ktorej najviac komplikácií sa vyskytlo vo vekovej skupine najmenších detí a seniorov, najmenej u adolescentov a žiakov základných škôl.
Alergici „vďaka“ vysokej koncentrácii peľu naďalej trpia
V uplynulých dňoch na väčšine územia Slovenska podľa Tolnayovej dominoval v ovzduší ešte peľ brezy, hrabu, buka, duba, platanu a jaseňa. Ako ďalej uviedla tieto dreviny budú mať už len klesajúcu tendenciu. „Pribudol však peľ orecha, pagaštanu, pajaseňa, smrekovca, smreka, borovice,“ avizuje Tolnayová a doplnila, že prognóza na nasledujúce dni je pre polinotikov priaznivá len čiastočne.
Podľa jej slov na jednej strane pomaly končí peľová sezóna brezy, no na celom území Slovenska naplno prebieha peľová sezóna buka a duba, a naďalej dominuje peľ drevín. „Začínajú kvitnúť ihličnany - ich peľ sa v najbližších týždňoch stane dominantným v celom peľovom spektre drevín,“ uviedla Tolnayová a dodáva, že pokles denných hladín peľu bude lokálne ovplyvňovaný zrážkovou činnosťou. Ako podotkla začína však aj peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré sú najvýznamnejším alergénom pre najbližšie mesiace. V prípade oteplenia budú podľa jej slov narastať aj denné koncentrácie spór húb, teda plesní.
Zdroj: Rimava.sk