Chrípka už dáva o sebe vedieť. Čakárne u lekárov sa plnia. Dôkazom toho je aj vyššia chorobnosť oproti minulému týždňu, a to až o päť percent. „Výskyt akútno-respiračných ochorení je približne na rovnakej úrovni ako uplynulý týždeň,“ uviedla pre Rimava.sk Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rimavskej Sobote.
Podľa Tolnayovej najvyšší počet chorých na ARO v regióne Gemer-Malohont i Novohrad je v okrese Lučenec i Rimavská Sobota. „Na chrípku ochorelo najviac ľudí v okresoch Lučenec, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Chorí sú predovšetkým ekonomicky činní obyvatelia (od 20 do 59 rokov), žiaci základných škôl, ako aj a deti od 0 do 5 rokov. Podstatne nižšiu chorobnosť evidujú epidemiológovia medzi seniormi,“ dodala.
Epidemiológovia upozorňujú, že s nástupom chladnejších dní prichádza obdobie zvýšeného výskytu akútnych ochorení dýchacích ciest a chrípky. „Je to zároveň obdobie vhodné na očkovanie. Keďže chrípkový vírus mení každý rok svoj charakter sú pre každú sezónu pripravené nové očkovacie látky. Vo vakcíne nie je celý vírus, ale len jeho časti a preto vakcína nemôže spôsobiť chrípkové ochorenie. Na vytvorenie protilátok sú potrebné dva týždne, takže je žiaduce dať sa zaočkovať včas. Najvhodnejším obdobím na očkovanie je október a november. Očkovať proti chrípke by sa mali najmä osoby nad 65 rokov, osoby s ochoreniami srdcovo-cievneho systému, s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami. Pre indikované skupiny je vakcína plne hradená zo zdravotného poistenia. Súčasne s vakcínou proti chrípke, alebo počas celého roka, je možné podať vakcínu proti pneumokokovým infekciám. Ochranný účinok vakcíny nastupuje 14 dní po podaní a trvá 5 rokov,“ priblížila hovorkyňa.
Hlásia aj výskyt žltačky i salmonely
RÚVZ v Rimavskej Sobote hlási v rámci tohto týždňovej hygienicko – epidemiologickej situácie v BBSK štyri ochorenia vírusovej hepatitídy typu A (VHA) v epidemiologickej súvislosti z lokality s nízkym hygienickým štandardom v okrese Rimavská Sobota. „Ochorenia boli zaznamenané u dvoch detí vo vekovej skupine 5-9 ročných, jedného dieťaťa vo vekovej skupine 10-14 ročných a u jedného dospelého muža. Ochorenia boli overené sérologickým vyšetrením krvi,“ ozrejmila Tolnayová a dodala, že všetky protiepidemické opatrenia boli vykonané v plnom rozsahu.
RÚVZ Veľký Krtíš zas hlási ochorenie 12 ľudí z celkovo exponovaných 25, u ktorých bola laboratórne potvrdená Salmonella enteritidis. Podľa hovorkyne sa všetci 7. októbra zúčastnili na rodinnej akcii konajúcej sa v obci v okrese Veľký Krtíš. „V klinickom obraze udávali teploty, kŕče, zvracanie, bolesti brucha a hnačky. Spolu ochorelo 11 dospelých a 1 dieťa predškolského veku, u 6 osôb si ochorenie vyžiadalo hospitalizáciu,“ spomenula. Ako podotkla, mechanizmus prenosu bola konzumácia potravín a pravdepodobný faktor prenosu nákazy domáce vajcia. Rizikovým faktorom boli nedostatky pri príprave jedál.
RÚVZ v Lučenci hlási jeden prípad u dieťaťa vo vekovej skupine 0-ročných z okresu Lučenec, ktoré bolo hospitalizované na detskom oddelení s anamnézou hyperpyrexie (stav, pri ktorom telesná teplota stúpa nad 40 stupňov Celzia). Ako ďalej Tolnayová povedala, prípad hlásili z detského oddelenia tamojšej nemocnice. „Laboratórne vyšetrenie hemokultúry s pozitívnym výsledkom Neisseria meningitidis séroskupina B. Všetky protiepidemické opatrenia boli vykonané v plnom rozsahu. Ten istý RÚVZ hlásil do systému aj prípad vírusovej hepatitídy typu A (VHA) u dieťaťa pochádzajúceho z oblasti s nízkym hygienickým štandardom,“ ozrejmila. Ako doplnila, prípad bol nahlásený 16. októbra z infekčného oddelenia lučenskej nemocnice. „Laboratórnym vyšetrením bola zistená pozitivita anti HAV IgM. Aj v tomto prípade boli v plnom rozsahu zabezpečené protiepidemické opatrenia,“ dodala na záver.
Zdroj: Rimava.sk