No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Počet chorých na chrípku stúpol, podpísalo sa pod to aj premenlivé počasie

Kým v uplynulých týždňoch analýza hlásení detských aj praktických lekárov v Banskobystrickom kraji ukázala vzostup chorobnosti rovnako na akútne respiračné ochorenia (ARO), ako aj na chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO), v uplynulom kalendárnom týždni zaznamenali epidemiológovia, takmer o polovicu nižší výskyt ARO, no v štruktúre týchto ochorení evidovali výraznejší vzostup viac ochorení s typickými klinickými príznakmi chrípky. Rimava.sk o tom informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

„Podľa epidemiológov to znamená, že, v tomto nestabilnom počasí sa väčšina spomínaných akútnych ochorení dá pripísať na vrub chorôb z prechladnutia, kde nedominuje vírusová etiológia (pôvod), čiže ochorenia majú aj ľahší priebeh,“ doplnila Tolnayová. Ako ozrejmila, najvyšší počet chorých na ARO je v susedných okresoch Lučenec a Veľký Krtíš. Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO podľa hovorkyne najviac postihujú vekovú skupinu seniorov a žiakov základných škôl. „Naopak najnižšia chorobnosť na tieto typy ochorení je medzi najmenšími deťmi a ekonomicky aktívnym obyvateľstvom,“ poznamenala.

„Epidemiológovia upozorňujú, že v čase zníženého výskytu ARO aj CHPO je najvhodnejší čas (október, november) na očkovanie. Vakcíny preplácajú všetky zdravotné poisťovne,“ zakončila.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross