No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Počet chorých sa zvýšil, v prípade chrípky až dvojnásobne

Letné horúce počasie má tiež svoj podiel na kolísajúcom počte chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) a chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO) v Banskobystrickom kraji. Oproti uplynulému týždňu je totiž počet akútnych respiračných ochorení vyšší o 4 percentá, no počet chorých na chrípku sa zvýšil takmer dvojnásobne. Rimava.sk o tom informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

„Za týmto nárastom ochorení treba hľadať hlavne prechladnutia a zápaly horných dýchacích ciest. Pôvodom ochorení sú teda hlavne vírusy, ktoré spôsobujú akútne ochorenia s ľahším priebehom, no napriek tomu znepríjemnia ľuďom dovolenku, či deťom prázdniny,“ ozrejmila Tolnayová.

Podľa hovorkyne najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Lučenec, Revúca či Rimavská Sobota. Chrípka najviac trápi obyvateľov okresov Lučenec a Poltár. „Z hľadiska veku ochorenia na ARO najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky činného obyvateľstva, rovnako sú na tom najmenšie deti a prázdninujúci žiaci základných škôl. Odborníci upozorňujú, že chrípkové ochorenia nemožno podceňovať ani v lete. Na rozdiel od iných respiračných vírusov, vírus chrípky je schopný spôsobiť vysokú chorobnosť v krátkom čase s ťažkým priebehom ochorenia a je iniciátorom ťažkých komplikácií, ako bakteriálny zápal pľúc, metabolický rozvrat, zlyhanie srdca a iné závažné zdravotné následky,“ zakončila Tolnayová.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross